Ofis İçin Duvar Yazıları

duvar sticker, duvar yazısı, ofis,

Çalışanların her gün saatlerini geçirdiği bir mekanda ilham verici ya da yüzü güldürecek bir takım duvar yazıları ortama enerji katabilir. Duvar boyası, çıkartma, poster ya da çeşitli malzemelerden yaptırılacak harflerin duvara asılmasıyla ofis duvarları süslenebilir.

Ofisteki bir duvar yazısı kimsenin içini karartmayı değil pozitif bir mesaj vermeyi hedeflemeli. Tıpkı yukarıdaki ‘hayat güzeldir’ cümlesi gibi. Yazının içeriği  ve bu ofiste olduğu gibi başka resimlerle süslenip süslenemeyeceği iş kolunuzun ne olduğuna ve ofisin bunu kaldırıp kaldıramayacağına bağlı. Daha resmi ortamlarda seçeceğiniz yazı fontu da, içeriği de değişecektir.

Biyolojik ürünler alanındaki bir firmanın toplantı odası için yukarıdaki sticker özel olarak tasarlanmış. Duvar yazısı olarak da şu cümle seçilmiş: ‘Problemler onları yarattığımız aynı düşünme şekliyle çözülemez.’ Firmanın farklı bakış açısını vurgulayan bir cümle. Sıkça beyin jimnastiği yapılan toplantı odaları için de son derece uygun.

Yer ve maliyet tasarrufu sağlayan ofis bölmelerinin kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Kutu kutu görünen bir koridor yerine bu bölmelerin duvarlarını çeşitli özlü sözlerle doldurmak gün içerisinde işe konsantrasyonu artırır mı dersiniz? Yukarıda ‘fırsat’ ve ‘insiyatif’ sözcükleri vurgulanmış. Her sözcüğün altında da ünlü şairlerden alıntılar var.

‘Sevdiğin işi yap, yaptığın işi sev.’ Bu sözün mutluluğun formüllerinden biri olduğu biliniyor. Duvar yazılarındaki renk seçimi ofisin dekorasyonunu tamamlayacak şekilde olursa çok daha etkili görünürler. Tıpkı yukarıda gri mobilyayı tamamlayan gri yazı renginde olduğu gibi.

Duvara ne yazmalı diye düşünürken saatlerinizi harcadığınızı ve buna rağmen bir türlü vurucu bir cümle ortaya koyamadığınızı fark ettiğinizde başvurabileceğiniz birkaç ipucu verelim:

  • Ünlü iş adamlarının, edebiyatçıların ya da filozofların başarı, fırsat, çalışma, mutluluk üzerine söyledikleri özlü sözleri kullanabilirsiniz.
  • İşinizle ilgili olarak öne çıkan kişilerin isimlerini bir araya getirebilirsiniz. Ya da örneğin turizm sektöründe çalışıyorsanız şehir isimlerini, bir kafe söz konusuysa farklı dillerde ‘kahve’ sözcüğünün yazılışlarını, yayıncıysanız büyük edebiyatçı isimlerini boydan boya bir duvarda kullanabilirsiniz.
  • Faaliyet alanınıza uygun düşen bir mısra, bir roman satırı ya da güzel bir söz duvarda oldukça anlamlı durabilir.

Seçeceğiniz cümle ne olursa olsun dil bilgisi kurallarına uygun, doğru biçimde yazıldığına dikkat edin. Aksi takdirde duvar yazınızı doğru yazamadığınızı gören müşterinin firmaya olan güveni sarsılır.

Eğer bu özlü söz işi canınızı sıkıyorsa ve bir türlü ofisinize yakıştıramıyorsanız yukarıdaki örnek tam size göre olabilir. Duvara herhangi bir mesaj yerine ‘Birinci kat, stüdyolar…’ diyerek sadece yönlendirici bilgiler yazılmış. Ofisiniz çok büyük olmasa bile, güzel bir font ve tasarımla böyle bir uygulama hem şık hem de esprili olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner