Oda Bölme Modelleri

alçıpan, duvar bölme, oda bölme, paravan,

Salonu büyük 2 + 1 evlerde, stüdyo dairelerde, açık mutfaklı evlerde ve daha pek çok gerekçeyle tek bir odayı bölmek ve birbirinden ayrı algılanacak alanlar yaratmak gerekebilir. Bugün alçıpan duvar sistemleriyle, ses ve ısı yalıtımına da imkan verecek şekilde odanıza duvar ekletmeniz ve oda içinde bir oda daha elde etmeniz mümkün. Ancak bu makalede oda bölme modelleri arasından bana ilginç ve yaratıcı gelenleri buraya almak istedim. Düz duvar ördürtmek yerine, acaba başka ne gibi oda bölme fikirleri olabilir? Yaratıcı bölme modellerine bir göz atalım.

Beton duvar görünümlü bir alçıpan duvar yerine ahşap blok kullanmak da iyi bir fikir olabilir. Hatta alçıpandan faydalanarak ahşap olmasa bile yukarıdaki fotoğraftaki gibi süslemeli bir bölme yaptırabilir ve dilediğiniz renge boyatabilirsiniz.

Büyük salonlar genellikle hem oturma odası hem de yemek odası olarak kullanılır. Bu ikisini birbirinden ayırmak için camlı bölme kullanmak iyi bir fikir olabilir. Yemek odası olmsı şart değil tabii. Camlı bölmeyle kendinize bir çalışma köşesi de ayırabilirsiniz.

Bir stüdyo daire için son derece dekoratif ve işlevsel bir çözüm. Yatak bölümü gözlerden saklanırken, ahşabın doğallığı da göz alıyor. Bu tip ahşap paravanlar için bir marangozdan yardım isteyebilirsiniz. Ağaç cinsine göre fiyatlar artabilir ancak belki de ahşap kaplama sunta kullanabilirsiniz. Biraz araştırma yapmadan pes etmeyin.

Tekrar döndük alçıpana. Oda içinde oda yaptırmak için en iyi çözüm alçıpan olacaktır. Cam ve kapı taktırmanız kolay olur. Salonda yer varsa neden ikinci bir koltuk takımı koymak yerine şöyle sağlam bir kütüphane ya da çalışma odanız olmasın ki? Bu sadece bir örnek. Müzik odası ya da oyun odası olarak da düzenleyebilirsiniz. Öncelik sizin ihtiyaçlarınızda.

Bana en ilginç gelen oda bölme modellerinden biri de bu metal dallarla mutfağı salondan ayıran çözüm oldu. Bu tip bir dekoratif malzemeyi bulmak zor. Ama metal paravanların da kullanılabileceğini göstermek için güzel bir örnek.

metal-perde

Yukarıda mutfağın metal bir perde ile ayrıldığını görebilirsiniz. Bu şekilde hem ışık engellenmemiş oluyor hem de perdenin arkasında yemek hazırlıkları ya da dağınıklık saklanabiliyor. Şimdi gelelim bu işin zor noktasına: Böylesine zarif görünen, metal ama ağ şeklinde örülmüş perdeyi nereden bulacağız? Böyle bir ürüne rastlayan olursa, burada hemen bizimle paylaşmalı!

Odayı bölmek için ustalarla görüşmeye başlamışken, neden duvarınızı bir kitaplık ya da raf olarak düzenlemek istediğinizi de belirtmiyorsunuz? Bu fotoğraftaki bölme duvar benim çok hoşuma gitti. Hem odayı ayırıyor hem de aksesuarlarla dekoratif bir köşe oluşturuyor. Kitaplık olarak da kullanılabilirdi. Bu fotoğrafı ustaya bir gösterin bakalım, ne diyecek?

Evde fazla iş çıkarmadan, alçıpanla ya da ahşapla uğraşmadan başka nasıl bir bölme sistemi olabilir diye soruyorsanız, size perdeleri önerebilirim. Yalnız bu durumda dekorasyonunuzla uyumlu, kumaşı ağır bir perde seçmenizi öneririm.

japon-perde

Oda bölmek için başka bir perde uygulaması da japon perde de denilen panel perdeler olabilir. Bu kez perde tavan ve zemin arasında daha gergin duruyor. Klasik kumaş perdeye göre bölme olarak daha sağlam duruyor. Bu tip bölmeler ince oldukları ve fazla yer tutmadıkları için çoğu odada daha kullanışlı olacaktır. Hatta daha neşeli bir kumaş seçilerek, çocuk odasını kardeşler arasında paylaştırmak için bu yöntem gayet elverişli olabilir.

Metal, kumaş ya da plastik bir arada kullanılarak yaratıcı bölme çözümleri bulunabilir. Metal ve ahşap uyumu sandığınızdan çok daha kuvvetli olabilir.

Ayaklı paravanlar da işinizi görebilir ancan ölçülerini iyi tutturmalısınız. Büyük salonlarda küçük bir paravan işlevselliğini kaybedebilir.

Fotoğraflar: Apartment Therapy, Houzz.com, Thisoldhouse.com, Remodalista.com, Realsimple.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner