Mutfakta Tezgah Fayans Modelleri

mozaik, mutfakta cam, tezgah üstü,

Tezgah fayans modeline karar vermek evdeki en zor işlerden biri olsa gerek. Bu kadar çok renk ve tasarım seçeneği varken hangisini daha çok sevdiğinize karar verirken zorlanmanız çok doğal. Mutfağınızın tarzı, mutfakta kullanılan renkler ve mutfakta nasıl bir atmosfer yaratmak istediğinize bağlı olarak seçenekleri daraltabilirsiniz.

Mutfak tezgahıyla birleşen duvarın fayans olma zorunluluğu yoktur. Ancak kolay silinmesi ve leke tutmaması bakımından en kullanışlı malzemelerden biri olduğu için mutfaklarda en çok mutfak fayansları tercih edilir. Daha büyük karolar ya da mozaik döşemeler az önce de söz ettiğimiz gibi pek çok farklı renk ve desende karşımıza çıkar.

Mutfak tezgahı fayanslarını nasıl kullanmak istediğinizi bir düşünün. Sade renklerin hakim olduğu bir mutfakta koyu renk fayanslarla kontrast yaratabilir ya da mutfağa canlı bir renk katabilirsiniz. Bir kez döşendikten sonra bu fayansları yenilemek çok da kolay bir iş değildir. Bu nedenle canlı ve parlak bir renk seçiyorsanız seveceğiniz ve görmekten sıkılmayacağınız bir renk seçmeye özen göstermelisiniz.

Seçtiğiniz fayans renkleri mutfakta başka bir öğeyle eşleştirildiğinde ortaya daha doyurucu bir tasarım çıkar. Mutfak perdesinde, halıda, zemin döşemesinde, mutfak dolaplarında ya da tezgah üstünde kullandığınız renklerden ilham alabilirsiniz. Bu renklere uyan, bu renkleri tamamlayan bir seçim yapılması mutfak dekorasyonunu kolaylaştırır.

Mutfak fayansları genel olarak kolay temizlenen, silinmesi kolay malzemelerdir. Bu nedenle açık renk fayans kullanmak çok zor değildir. Elbette koyu renklere göre kiri daha çabuk gösterir ama diğerlerinden daha çok kirlenmez.

Eğer mutfak tezgah fayanslarında desen kullanmak isterseniz bunun birkaç yolu vardır. Desenli fayanslar alabileceğiniz gibi, farklı renklerdeki fayansları bir araya getirerek kendinizde bir tasarım uygulayabilirsiniz. Hatta mozaik fayanslar kullanılarak tezgah üzerinde tablo gibi bir görüntü oluşturulabilir.

Desenli fayanslar klasik tarz mutfaklara daha uygunken, modern ve geometrik tasarımlar çağdaş mutfaklara daha çok yakışacaktır. Ultra modern bir mutfakta gül desenli tezgah fayansları görmeyi beklemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner