Mutfakta Duvar Kağıdı Dekorasyonu

Mutfakta duvar kağıdı kullanımı yaygınlaşıyor. Gerçekten de doğru grafik mutfaktaki boş bir duvarı zenginleştirip boşluğu dengeleyebilir. Vurucu nokta mutfağa uygun deseni seçmek olacaktır. Küçük ve sık bir desen göz yorucu olabilir. Büyük ve cesur desenli duvar kağıtları mutfağa daha çağdaş bir hava katar ve odanın daha geniş algılanmasını sağlayabilir.

Elbette bu kadarla sınırlı değil. Mutfak için duvar kağıdı seçerken dikkat edilmesi gereken başka noktalar da var.

Ölçü: Mutfağın genişliği ne kadar? Herhangi bir duvar kağıdı büyük bir odada başka, küçük bir odada başka duracaktır. Eğer nasıl görüneceğini kestiremiyorsanız bir örnek almayı deneyebilirsiniz. Ya da seçtiğiniz duvar kağıdından ilk önce küçük bir rulo satın alıp deneme yoluna gidebilirsiniz.

Desen: Mutfak dolaplarının tasarımı sade mi yoksa dikkat çekici mi? Eğer mutfak dolaplarınız süslüyse yoğun desenli bir duvar kağıdı kafa karıştırıcı olacaktır. Küçük desen tekrarlı duvar kağıtları süslü mutfaklarda daha kullanışlı olur.

Tema: Sizin tarzınızı yansıtacak bir duvar kağıdı uygulaması için bir tema belirleyin. Duvar kağıdı ve mutfak dolapları arasında dikkat çekici bir kontrast mı yaratmak istiyorsunuz yoksa duvar kağıdı mutfaktaki diğer öğelerin bir devamı mı olacak? Örneğin minimalist tarzda, düz ve sade mutfak dolaplarınız varsa yoğun renkli, klasik desen bir duvar kağıdı ile eşleştirebilirsiniz. Farklı tarzların yarattığı zıtlık ilgi çekici olacaktır. Tam tersi duvar kağıdınızı dolaplara uyumlu bir renk ve desende seçip mutfağın bütünündeki tasarıma uydurabilirsiniz.

Renk: İşte işin eğlenceli ve mutfağın görünümünü bir çırpıda değiştirebilecek kısmı. Mutfaktaki renk paletini dikkate alın. Zemin, tezgah ve mutfak mobilyasının renklerini göz önünde bulundurun. Seçtiğiniz rengin mutfaktaki etkisini önceden kestirebilmeniz, mutfağı bitmiş halde gözünüzde canlandırmanız gerekebilir. Bir renge karar verdikten sonra farklı tonlarınıda dikkate alın.

Doku: Mutfağınızda az desen ama pek çok farklı doku olabilir. Tezgah, duvar kaplaması, dolap kapakları dokulu ve dikkat çekici yüzeylere sahipse, duvar kağıdının deseniyle çarpışabilirler. Alternatif oalrak elyaf bir duvar kağıdı mutfağınızı daha sıcak göstermek için aradığınız ürün olabilir.

Trendler: Yeni çıkan ürünleri, en çok tercih edilenleri, dergilerde son moda olarak adlandırılan desenleri inceleyin. Mutfak dolaplarını ya da tezgahı yenilemek büyük ve zahmetli bir iştir. Duvar kağıdını uygulamak ise kolaydır ve mutfağınıza yepyeni bir görünüm kazandırıp zamana ayak uydurmanızı sağlayabilir. Öyleyse bu konuda kendinizi sınırlamayın ve içinizden gelen sese kulak verin.

NOT: Buradaki fotoğraflar yurt dışında örneklerdir. Beğendiğiniz duvar kağıtlarının benzerlerini, duvar kağıdı satışı yapan firmalara resim göstererek ve firma kataloglarını tarayarak bulmaya çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner