Mutfak Zemini Ne Renk Olmalı?

karo, zemin,

Mutfak zemini için seçeceğiniz renk mutfakta hatırı sayılır bir alan kaplayacak demektir. Bu nedenle mutfak zemini rengine karar verirken seçici olmalı, mutfak dolapları rengi, duvar rengi ve mutfağın genişliği gibi konuları düşünerek bir karar vermelisiniz.

Çok koyu ya da çok açık tonlar kiri hemen göstereceğinden bu iki ton aralığında bir seçim yapılması kullanım açısından daha pratik olacaktır. Aynı şekilde tek renk zeminler de kiri çabuk gösterir. Hafif de olsa desenli bir zemin yine mutfağınızın temiz görünmesi açısından faydalı olur.

Zemin renkleri bir odanın görünümü üzerinde oldukça etkilidir. Eğer koyu renk mutfak dolaplarınız varsa veya mutfağınız küçük bir mutfaksa açık renkte bir zemin mutfağı daha geniş gösterecektir.

Nötr renklerde ve orta koyulukta zeminler iyi bir fon oluşturur. Böylelikle mutfağınızın diğer bölümlerinde serbestçe dilediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Gri, bej, fildişi, açık kahve renkler nötr renklere örnek verilebilir. Parlak renkte mobilya veya aksesuar kullanmayı sevenler için bu tip mutfak zeminleri daha kullanışlı olacaktır.

Eğer zeminde göz alıcı renkler kullanırsanız mutfağınızda dikkat hemen zemine yönelir ve tezgah ya da mutfak dolapları benzeri mutfağın diğer güzellikleri gözden kaçabilir.

Beyaz mutfak dolapları kullanacaksanız, zemin için renk seçeneğiz de artar. Beyaz renk mutfak mobilyası hemen her renk zeminle uyumlu olacaktır. Ancak beyazın soğuk ve steril görünümü mutfağa pek uygun değildir. Bu havayı kırıp sıcak bir mutfak atmosferi yaratmak için toprak rengi tonlarında fayans veya ahşap bir zemin kullanılabilir.

Açık mutfaklı bir salonda ya da mutfağın başka bir odaya açıldığı evlerde, mutfak zemini ile diğer oda zeminini aynı renk yaparsanız mekanınız daha geniş ve havadar görünür. Bu zeminlerde birbirinden ayrı malzemeler kullanılsa bile, aynı renk tonunda olmaları yine bu ferahlık etkisini yaratır.

Mutfak zemininde ahşap kullanacaksanız mutfak dolaplarının renginden daha açık ya da daha koyu tonda bir döşeme seçerek kontrast yaratabilirsiniz. Mutfak dolaplarıyla aynı renk zeminler klostrofobik bir his yaratabilir; boğucu veya sıkıcı olur.

Kahverengi ahşap dolaplar için kahverengi zemin seçmek zor olabilir. Zemin için, dolap renginizin kahverengisiyle aynı skalada yer alan ve belirgin şekilde daha açık veya koyu tonda olan bir kahverengi seçmek işinizi kolaylaştırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner