Mutfak Eviyesi Modelleri

eviye, tezgah,

Mutfakta en çok eviye başında vakit geçirdiğimizi söylersek yanılmış olmayız. Mutfak lavabosunu ne kadar sık kullandığınızı bunun yanında fırını ya da buzdolabını ne sıklıkta açtığınızı bir düşünün. Birkaç tabak için bile bulaşık makinesi çalıştırabilirsiniz. Yine de meyve sebze yıkamak, mutfak bezini ıslatmak, bir bardağı çalkalamak ya da elinizi durulamak için mutfak lavabosuna pek çok kez işiniz düşer.

Böylesine yoğun bir şekilde ve pek çok farklı amaçla kullanılan mutfak lavabosu için eviye seçimi yaparken karşımıza çıkacak değerlendirme ölçütlerini birkaç farklı başlıkta toplayabiliriz.

Tek göz bir eviye yerine 1,5 ya da çift göz bir eviye satın alabilirsiniz. Sık yemek yapanlar ve mutfakta hızlı hareket etmekten hoşlananlar için böylesi işleri daha da kolaylaştırır. Bir gözde sebzeleri yıkarken diğer gözü makarnayı süzmek için aynı anda kullanabilirsiniz.

Eviye malzemesi

Bir süredir eviye pazarından uzak kaldıysanız artık pek çok fraklı malzemeden eviye üretildiğine dair baştan sizi uyaralım. Seramik, doğal taş, sentetik ve paslanmaz çelik malzeme gibi farklı eviye türleri bulunuyor.

Seramik eviyeler göz alıcı görünür ancak çizilme ve lekelenmelere karşı mat bir model almanız daha iyi olur. Seramik malzeme kir tutmaz ve kolay temizlenir. Bu bakımdan oldukça sağlıklı, mutfağa uygun bir malzeme olduğu söylenebilir.

Akrilik eviyeler oldukça dayanıklıdır ve en büyük avantajları pek çok renk seçeneği sunmalarıdır. Diğer malzemelerle kıyaslandığında, daha hesaplı bir seçenektir.

Mermer veya granit gibi doğal taşlardan üretilen eviyeler son derece hijyenik ve şık görünen ürünlerdir. Ancak doğal taş pahalı ve bakım gerektiren bir malzemedir. Renk ve desen konusunda mutfağınızın tarzına uygun pek çok şık seçeneğiniz vardır.

Paslanmaz çelik eviyeler yine hijyenik ve dayanıklı bir malzemedir. Modern mutfakların dekorasyon tarzına oldukça yakışır. Çiziklerin ve su lekelerinin belli olması gibi bir dezavantajı vardır. Klasik tarz bir mutfakta modern görünümü göze batabilir.

Malzemesi ne olursa olsun damlalıklı hatta çöp öğütücülü modellerle daha pratik bir kullanım elde edilebilir.

Eviye Montaj Tipi

Montaj biçimine göre eviyeler tezgah üstü, tezgah altı ya da ankastre modellere sahiptir. Eviyenin ağırlığı veya tezgahta kullanılan malzeme hangi montaj tipinin daha avantajlı olacağını belirler.

Ankastre eviyeler tezgaha üstten kliplerle bağlandığından daha çok ağırlık taşıyabilirler. Tezgah altı eviyeler ise tezgahın altında kalır ve pek göze çarpmazlar. Gömme eviyeler de çok gözlü olabilirler ama bu tip kullanımda tezgaha daha çok su taşar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner