Mutfak Dekorasyonunda Hangi Renkleri Kullanmalı?

kahverengi, Mutfak Dolabı, venge,

Mutfak dekorasyonunda renklere karar verirken üzerinde duracağınız başlıca öğeler duvar, zemin, mutfak dolapları ve tezgahtır. Bu ana noktalarda doğru renk ve tonları bir araya getirmek gerekir. Kiralık evlerde, mutfağı baştan yaptırmak gereksiz bir masraf olacağından en fazla duvar rengiyle oynamak olanaklıdır. Aşağıda çeşitli mutfak dekorasyon örneklerini inceleyerek doğru renk kombinasyonlarını anlamaya çalışalım.

Çoğu mutfakta mutfak dolapları kahverengidir. Kahverenginin ise koyu, çikolata renginden akçaağaç rengine dek pek çok farklı tonları vardır. Turuncusu ağır basan kahverengi dolaplar için yeşil, kızılı ağır basan mutfak dolapları için de mavi önerilir. Fakat kahverengi dolapları yeşil ya da turuncu-mavi renklerle bir araya getirmek sanıldığı kadar basit değildir. Doğru tonlar seçilmezse, dengeli bir görüntünün aksine iç boğucu, sıkıcı bir kombinasyon elde edilmiş olur.

Çeşitli örneklerde en çok göze çarpan noktalardan biri de, beyaz, bej, gri gibi nötr renklerin kahverengi mutfak dolaplarının yanında bolca kullanıldığı ve oldukça da olumlu sonuçlar alındığı olacaktır. Kahverengiyi açık tonda nötr renklerle dengelemek renk karmaşasını engellemekte ve böylece karanlık ya da dağınık bir görüntünün de önüne geçmektedir. Koyu kahverengi ve metalik grinin çok yakıştığı da aklınızda bulunsun.

Temiz ve ferah olmasına karşın tümüyle nötr renkler kullanıldığında mutfak göze renksiz gelecektir. İşte bu durumda aksesuarlarda mavi, yeşil, turuncu renkleri seçilebilir. Mutfak perdesi, mutfak halısı, sandalyeler, aydınlatma ürünleri mutfağa renk katmak için kullanılabilir.

Daha renkli ama sizi boğmayacak bir mutfak için mutfak duvarı rengi farklı bir renk seçilebilir. Yeşil, sarı, turuncu, turkuvaz gibi çarpıcı renkler kullanılabilir. Bu durumda mutfak dolaplarının beyaz, bej, çok açık kahve tonlarında olması dekorasyonda ipin ucunu kaçırmanızı engelleyebilir.

Turuncu gibi enerjisi yüksek bir rengi duvarlarda kullanırken, yukarıdaki örneklerde olduğu gibi her duvarı değil de, örneğin kapı ve pencere duvarlarını renkli boyamak yerinde olur.  Bu şekilde duvardaki turuncuyu açık renk ile dengelemek, rengin zamanla göze batmasını engelleyecektir.

Beyaz mutfak dolapları mutfak dekorasyonunda son derece kullanışlı bir seçim olabilir. Mutfak duvarının rengiyle oynayarak pek çok kez değişiklik yapma şansı doğar. Hatta mutfak duvarına gelmeden, sadece aksesuarların rengini değiştirerek, pek çok farklı görünüm elde etmek mümkün olabilir.

Renkli duvar ya da aksesuarlar sizin için yeterli değilse ve mutfağınızın kimselerinkine benzememesini istiyorsanız bu kez işin içine renkli mutfak dolapları girebilir. Kırmızı, mor, sarı benzeri modern mutfak dolaplarıyla bu farkı yaratmak mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, seçtiğiniz mutfak dolaplarının göz alıcı rengini dengeleyecek açık renklere mutfakta mutlaka yer vermek şartıdır.

Yukarıda renkli duvarların beyaz bir duvarda asılı olması isabetli bir karar. Morun etkisini dengeleyecek tamamlayıcı rengi ise sarıdır. Mutfak tezgahı sapsarı olması da, sarımsı bir kahverengi olarak doğru seçim diyebiliriz. Mora en çok yakışan yeşil de unutulmamış. Ortamı çok fazla bulandırmadan, tezgah üzerindeki minik aksesuarlarda kullanılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner