Mutfağınızı Yenilemek İçin İpuçları

Mutfağınız gözünüze eski ve pis görünmeye başladıysa hemen bir şeyler yapmalısınız. Mutfakta sandığımızdan çok daha fazla vakit geçiririz. Sürekli girip çıktığımız bir odadır ve eğer bize zorluk çıkarmaya başladıysa, hayatı zorlaştıracağı kesindir. Mutfağınızı baştan yaratmak istiyorsanız bunu nasıl yapabilirsiniz? Büyük küçük demeden, bir mutfağın daha kullanışlı ve dekoratif olması için neler gerekir  sıralayalım istedik. Buradaki önerilerden bütçenize ve mutfağınıza uygun olanları siz seçebilirsiniz.

Bir mutfağı olduğundan daha kullanışlı bir hale getirmenin en büyük sırlarından biri de eviye, buzdolabı ve ocağın birbirine yakın olmasıdır. Sizin merkezde olacağınız bir üçgen oluşturmaları en idealidir. İlk iş mutfağınıza şöyle bir bakın, acaba bu üçlüyü yakınlaştırmak için yeriniz var mı? Musluğa yakın olduğu için bulaşık makineleri genelde eviyeye yakındır ama sizde durum böyle değilse bu da bir değişiklik nedeni olabilir. Etrafı fazla ıslatmamak ve kirlileri oradan oraya taşımamak için bulaşık makinesi eviyeye yakın olmalıdır.

Küçük el aletlerine ya da mutfağınızda tezgahta ya da raflarda duran eşyalara bir göz atın. Gerçekten hepsine ihtiyacınız var mı yoksa bunlar zaman içinde biriken ve hiç kullanmadığınız nesneler mi? Ayıklamaya başlayın ve eskimiş, paslanmış, yıpranmış kapkacak ya da ev aletlerini ayıklayın. Ardından dışarıda duran ama çekmecelerinize ya da dolaplarınıza yerleştirebileceğiniz her şeyi yerine kaldırın. Tezgahta yer kaplayan ama hiç kullanmadığınız ekmek kızartma makinesini, kullanacak birine verebilirsiniz örneğin. Yapı marketlerden çekmeceleri düzenlemek için satılan çekmece içlerinden alabilirsiniz. Kaşık, çatal, şişe açacağı gibi küçük eşyaları bir araya toplayın.

Dar mutfaklarda kapaklı dolap yerine raf sistemi kurulması mutfağı daha geniş gösterir. Kolay tozlanacak ve sık kullandığınız yemek takımları için iki kapaklı tek bir dolabı kullanın. Daha az kullandığınız kaseler, fincanlar, meyve tabakları için raflardan yararlanabilirsiniz. IKEA’da çok ucuza ve her renk, farklı ölçülerde raf bulabilirsiniz.

Tezgah altı dolaplarınızda mümkün olduğunca çekmece olması size büyük kolaylık sağlayacaktır. Mutfakta biriken küçük ev aletleri, soslar, el havluları, bulaşık süngerleri, buzdolabı poşetleri gibi küçük eşyalar zamanla raflarda alt alta üst üste dağ gibi birikmeye başlar. Oysa bu tip mutfak eşyalarını çekmecelerde saklamak ve düzenli tutmak daha kolaydır.

Mutfak aletleri işimizi kolaylaştırmak adına artık hep elektrikli aletler olarak üretiliyor. Su ısıtıcısı, kahve makinesi, tost makinesi hemen her evde rastlayabileceğimiz mutfak aletleri. Tezgah üzerinde tuttuğumuz bu aletlerin bir kablo kirliliğine yol açtığı gerçek. Bunu önlemek için prizlerinizi alçak bir seviyede yaptırın. Böylece kablolar daha az görünecektir. Az önce söylediğimiz kullanmadığımız aletleri ayıklama gereğini yine hatırlatalım. Sık sık kullanmadığınız hiçbir şeyi tezgah üzerinde tutup kalabalık yaratmayın.

Mutfağınızın renkleriyle oynayacaksanız zemin ve mutfak dolapları arasında bir kontrast (zıtlık) oluşturmayı deneyebilirsiniz. Cesur renkleri deneyecekseniz, boya yerine, tezgah duvarını renkli fayans kaplatmayı düşünmelisiniz. Fayans kaplı duvar daha az kir tutacak ve yağ ya da su sıçrması sonucu kirlendiğinde çok daha kolay temizlenecektir. Üstelik fayansın parlak görünümü mutfağınıza düşündüğünüz o yeni havayı daha vurgulu bir şekilde ekleyebilir.

Mutfağa masa ve sandalye sığdırabilen şanslı kişilerdenseniz, sandalye yerine duvara bir sedir eklemeye ne dersiniz? Hatta altı sandıklı sedirler sayesinde pek çok eşyanızı da kaldıracak bir yer açılmış olur. İnce ve duvara bitişik bir sedirle yer kazanmış olursunuz.

Foto: mutfakyenilememerkezi.com

Sıra geldi mutfak dolaplarına. Mutfak dolaplarınızın sadece kapaklarını değiştirerek mutfağınızı baştan aşağı yenilemeniz mümkün. Bu tip bir proje için Mutfakyenilememerkezi.com size yardımcı olabilir. Dolaplarınızı sökmeden ve evde fazla gürültü çıkarmadan dolaplarınıza bambaşka renklerde kapaklar seçip yepyeni görünmelerini sağlayabilirsiniz. Üstelik yeniden dolap almakla kıyaslandığında bu yöntem daha hesaplı olacaktır.

Bu yazıdaki diğer fotoğraflar HouseBeautiful sitesinden derlenmiştir.

 

Küçük Ofis Tasarımları

Yemek Odasında Restoran Tarzı Dekorasyon

Dekorasyonda Renk Seçimi

Çalışma Odası Dekorasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner