Mutfağa Uygun Mutfak Tezgahı Seçimi

beyaz akrilik mutfak dolabina ne renktezgah, beyaz mutfak dolabına hangi renk tezgah, beyaz mutfak dolabina hangi renk tezgah olur, granit, laminat tezgah en ucuz, mutfak tezgah renkleri, mutfak tezgah secimi, mutfak tezgahı, mutfak tezgahları akrilik renkleri, ucuz laminat tezgah,

Mutfak dekorasyonunda önemli ayrıntılardan biri de tezgah seçimidir. Granit, akrilik ve laminat malzemeler en çok kullanılan mutfak tezgahı malzemeleridir. Hangi tezgahı seçeceğiniz bütçenize ve mutfağın modeline veya tarzına bağlı olarak değişebilir.

Mutfak dolaplarınızı seçtikten sonra mutfak tezgahına karar verirken dolapların, zeminin ve hatta duvarların rengi tezgah rengine karar verirken aklınızda bulunmalıdır. Mutfak tezgah renginin sırıtmaması için az önce saydığımız öğelerden biriyle uyumlu olmasına dikkat edebilirsiniz.

Ayrıntı gibi görünüyor ama yukarıda siyah mutfak tezgahıyla beyaz dolapların siyah kulplarının eşleştirilmesi çok doğru bir uygulama. Böylelikle siyah tezgah yalnız kalmıyor ve mutfağın genelinde bir bütünlük sağlanıyor.

Dekorasyonda doğal malzeme kullanımının öneminden sıkça söz ediyoruz. Bunun başlıca nedenleri doğal malzemelerin insan sağlığına zararsız ve dayanıklı olması. Granit malzeme mutfaklarda en çok tercih edilen malzemelerin başında gelir ve doğal taştır. Sert yapısıyla mutfakta uzun süre sorunsuz kullanılabilir.

Granit tezgahlar kolay kolay lekelenmez ancak asitli ürün ve yiyecekleri tezgahla temas ettirmemekte fayda var.

Granit Tezgah Bakımı

Granit tezgahlar pek çok renk ve desen seçeneği sunar. Modern ya da klasik tarz mutfaklarda kullanılabilir. Desenli granit daha az leke gösterir ama düz modeller mutfağa ferahlık katar.

Laminat Mutfak Tezgahı

Mutfakta ahşap görünümün hakim olmasını istiyorsanız, laminat tezgahlar size göre olacaktır. Klasik, İngiliz veya Country tarzı mutfaklar laminat malzemeye uygundur.

Laminat rengine karar verirken zemin ya da dolap rengini baz alabilirsiniz. Mutfakta kullanılan ahşap malzemenin her yüzeyde farklı bir renkte olması dağınık ve tutarsız bir görünüme neden olur. Açık renk mutfak dolapları için koyu renk laminat mutfak tezgahı seçerek bir kontrast oluşturulabilir. Yukarıda zemin rengiyle eşleştirilen mutfak tezgahının ne kadar uyumlu ve şık durduğunu görebilirsiniz.

Laminat Tezgah Bakımı

Laminat tezgah kolay çizilebilir bu nedenle bıçak değdirmemeye özen göstermelisiniz. Suya dayanıklıdır ama granit kadar değil. Eviye takılırken dikkat edilmeli, özenli çalışılmalıdır. Laminat tezgahlar aşırı sıcaktan da zarar görebilir. Fırın ve ocak kenarları kolay yıpranabilir.

Akrilik (Koryan) Mutfak Tezgahı

Pürüzsüz görünümüyle özellikle modern ve çağdaş bir mutfak tarzı düşleyenler için en uygun tezgah malzemelerinden biri de akrilik dökme, koryan mutfak tezgahlarıdır. Tezgahın bağlantı yerleri görünmez, hijyeniktir ve çok fazla renk seçeneği bulunur.

Granit ve ahşaba göre minimalist ve çağdaş mutfaklara daha çok yakışır. Akıllı mutfak aletleri ve metalik renkte mutfak gereçleriyle bir araya getirebilirsiniz.

Pek çok avantajı olmasına rağmen akrilik doğal bir malzeme değildir ve dayanıklılığı granit kadar güven vermez.

Akrilik Tezgah Bakımı

Akrilik tezgah kimyasal maddelerden zarar görebilir. Bıçak değdirilmemeli, akrilik tezgah üzerinde doğrudan hiçbir şey kesilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner