Mor Beyaz Salon Dekorasyonu

beyaz, duvar rengİ, eflatun siyah salon tasarimlari, mor, murdum rengine uyumlu sehpa,

Mor beyaz bir salon dekorasyonu için kolları sıvadıysanız, mor rengin yanına en doğru renklerden birini seçtiğiniz söylenebilir. Mor oldukça dikkat çekici ve göze batan bir renktir. Beyaz onu dengeleyecek ve odanın karanlık görünmesini engelleyecektir. Bu ikiliye altın rengi ve yeşil de rahatlıkla eklenebilir. Daha başka öneriler ve en uyumlu kombinasyonlar için örneklere bir göz atalım.

Mor rengin en büyük avantajlarından biri pek çok farklı tonunun olmasıdır. Koyu tonları kadar pembenin daha ağırlık kazandığı parlak tonları da göz alıcıdır. Mürdüm, leylak, menekşe, lila, fuşya, patlıcan moru, eflatun gibi farklı tonlar arasından tarzınıza uygun birini ya da birkaçını seçip salonda kullanabilirsiniz.

Mor aksesuarları yan yana getirirken farklı ürünlerin aynı tonda renge sahip olması dekorasyonda bütünlük sağlayacaktır.

Siyah desenli halı ve pastel mavi abajurun, hatta beyaz kanepedeki lacivert yastıkların mor, beyaz, siyah renkteki Fransız koltuk ile nasıl yakıştığına dikkat edin.

Beyaz ve mor salonda altın rengi, siyah, yeşil, gri ve hatta mavi tonları arasından rahatlıkla bir 3. renk seçebilirsiniz. Kahverenginin pek çok tonuyla moru yan yana getirirken zorlanabilirsiniz. Seçtiğiniz mor tona beyazla birlikte başka hangi rengin daha çok yakışacağını bilemiyorsanız, bu renklerin kullanıldığı örnek fotoğrafları inceleyin.

Gri renk kanepedeki fuşya yastıklar ve aynı renk tekli koltuklar bir takım oluşturmuş. Halı gri desenli ve buna karşın perdeler ve aydınlatma ürünleri bembeyaz. Denge her şeyden önemli. Zemin ve koltuklar bu kadar enerjik olunca arka planda sade bir fon oluşturulması mantıklı.

Salon dekorasyonu sırasında sonucun nasıl olacağını önceden kestirmek çoğu kez zordur. Eğer elinizde örnekler olursa, ne yaptığınızı bilerek adım atmış olursunuz. İddialı bir rengi salona yavaş yavaş katmakta fayda var. Birden bire bütün salonu morla bezemek yerine, bunu adım adım yaparak, ne kadar morla yetinmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Çoğu örnekte beyazın yanı sıra duvarlar için açık gri tonun tercih edildiğini görebilirsiniz. Eğer mor mobilya ve aksesuarlar için beyaz dışında bir duvar rengi kullanmak isterseniz, grinin çeşitli tonlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Gelelim mor rengin ne ifade ettiğine? Mor renk başta da söylediğimiz gibi cesur renklerden biridir. Günümüzde kadınların daha çok tercih ettiği, feminen bir renktir. Zenginliği, lüksü çağrıştırır. Mor renk soyluluk, asalet ya da krallıklarla da bağdaştırılır. Bunun nedenlerinden biri de Bizans İmparatorluğu zamanı bu rengi elde etmek çok maliyetliymiş ve ancak çok çok varlıklılar kullanabiliyormuş. Bunun dışında morun  pozitif enerji yaydığı ve bilgeliği çağrıştırdığı da düşünülür.

Duvarların açık renk olması, ileride değişiklik yapmak istediğinizde avantaj sağlar. Oda daha aydınlık ve geniş görünür. Mobilya ve aksesuar uydurmak daha kolay olur. Ancak cesaret edip yukarıdaki gibi, tam da koltuklarınızın renginde mor bir duvar boyası denerseniz, salonun çok farklı ve çarpıcı görüneceğinden emin olabilirsiniz. Yine de tüm duvarları değil, tek bir duvarı boyamayı düşünmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner