Modern Salon Dekorasyon Örnekleri

dekorasyon tarzı, renk, tul perde,

Klasik çizgilerden uzaklaşıp kendinizi modern tarzın sadeliğine, büyük mobilyalarına ve aradan göz kırpan parlak renklerine bırakmak istiyorsanız, buradaki örnekler size yardımcı olabilir. Tüketiciler arasında modern ‘sözcüğü’ daha çok son model, en yeni, gelenekselin zıttı bir tarzı kast etse de, çoğu kez kastedilen aslında ‘çağdaş’ dekorasyon tarzıdır. Bu konuyu belki başka bir yazıda tartışabiliriz ama şimdi gelin modern salon dekorasyon örneklerinin en güzellerine bir göz atalım ve evlerimize için ipuçlarını yakalayalım.

ahsap-zemin-salon

Modern dekorasyon doğal malzemeyi her zaman kucaklayan bir tarzdır ve yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz halısız olarak kullanılmış ahşap zemin, kütük sehpalar, ahşap panjurlar ve taş duvar tamamen bu tarzı ifade eden ögeler diyebiliriz. Aksesuar konusunda ise kendi zevkinize bağlı olarak ister sevdiğiniz objeler kullanabilir, ister tüm aksesuarları kaldırıp minimalist bir yaklaşım benimseyebilirsiniz. Ben bu evdeki ahşap ve beyaz renk uyumunu çok yaratıcı buldum ve not ettim bir kenara.

Beyaz evler her zaman ilgi çekicidir ama hastane odasına benzememesinde, yani fazla steril ve soğuk görünmemesinde yarar var. Böyle bir sonuç istemiyorsanız aksesuarlarınızda ya da ufak tefek mobilyalarda daha sıcak görünen, renkli parçalara yer verebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta eve tutumlu bir şekilde dağıtılmış turuncu ve koyu renk lambader belli bir denge sağlamayı başarmış.

gri-kanepe

Burada dikkat çekebileceğimiz başka bir nokta da açık renk halılar. Elbette önemli olan sizin tarzınıza uyması ama modern dekorasyonu harfiyen yerine getirmek isteyenlerin açık renk halı seçmeleri bu tarza daha uygun olabilir.

Beyaz renk kadar siyah ve gri tonları da sık tercih edilen modern salon dekorasyonu renkleridir. Eve daha ağır ve ölçülü bir hava katan bu renkleri ahşapla daha sıcak bir biçimde kullanabilirsiniz. Açık renk duvarlar ve perdeler salonun depresif bir hava yaymasını engelleyecektir. Aksesuarı en aza indirgeyip duvarda güzel bir tablo sergilemeniz modern salonunuzu tamamlar.

turkuaz-dekor

Açık renklerden kolay kirleneceği gerekçesiyle çekiniyoruz. Ancak bu çekingenliğin sonucunda da bir türlü ferah bir eve kavuşamamaktan yakınıyoruz. Oysa özellikle ahşabın açık renkle dengelenmesi önemli. Çoğu kişinin pek sıcak bakmadığı beyaz duvarlar modern dekorasyonda kendine yer bulabilir.

Doğal malzeme ve bir ferahlık hissi modern dekorasyonun olmazsa olmazlarından. Modern tasarımında renk kullanımına da yer vardır elbette. Hatta biraz parlayan ve göze batan renklerde mobilyalar da kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir tercih yaptıysanız evin geri kalanında natürel renkler kullanmanız modern dekorasyon stiline daha uygun olacaktır.

beyaz-koltuklar

Bazen tüm o doğal renklerin arasında çarpıcı rengiyle tek bir yastık bile fark yaratmaya yetebilir. Açık renk koltukları olanlar bu ipucunu değerlendirmeyi mutlaka bir denesinler.

Açık renk duvarlar, doğal malzemeden döşemeler ve tek belirgin aksesuar evin geneline son derece uyum sağlayan büyük bir tablo. Böyle bir salonda günün yorgunluğunu atmak pek zor olmasa gerek. Evinizi dekore ederken, mobilya ya da ışıklandırma seçimi gibi temel noktalarda ihtiyaçlarınızı, yaşam tarzınızı göz önüne alın. Kararlarınızı sadece estetik kaygılarla değil, kullanım, işlevsellik, işe yararlılık gibi unsurları da hesaba katarak verirseniz, evinizi sizi daha çok mutlu eder.

kose-koltugu

Son yıllarda evlerde salonların küçülmesiyle modern salonlarda köşe koltukları öne çıkmaya başladı. Oldukça da kullanışlı oldukları ve salonda yer kazandırdıkları doğru. Güzel bir sehpa ile eşleştiğinde köşe koltuğunuz son derece çarpıcı olabilir.

Aydınlık bir salon özellikle de gündüz saatlerinde ruh halinizi büyük ölçüde etkiler. Eğer geniş pencereleriniz varsa ve eviniz ışık alıyorsa kalın ve uzun perdeler taktırmadan önce, evin (ve tabii sizin) bu ışıktan maksimum düzeyde faydalanması için neler yapabileceğinizi düşünün. Stor ya da tül perdeler veya filtreli camlar ışığınızı engellemeden mahremiyetinizi korumanıza yardımcı olabilir. Pencere kenarındaki tekli koltuk bir kitap ve kahve alıp uzun saatler kalkmamak için uygun görünüyor.

salon-dekorasyon

Perdeleri her zaman koltuk ya da halı rengine birebir uydurmak zorunda değilsiniz. Hele ki modern bir salonda. Kendinize bir renk şeması belirledikten sonra bu rengin farklı tonları olduğunu unutmayın.

Maskülen bir havası olan bu modern salon geniş ve rahat, doğal malzemeden mobilyaları (ahşap sehpa, deri puflar vb) ve açık renk halısıyla yukarıda sıraladığımız pek çok maddeyi özetliyor adeta.

Daha önce de söylediğim gibi renkten vazgeçemem diyenler modern tarzı uygulayamayacak değiller. Hatta çok canlı ve göz alıcı bir tonu evinizin bir bölümünde (biraz cimri davranmak kaydıyla) kullanabilirsiniz. Yukarıdaki salon dekorasyonunda kırmızı televizyon arkası ve ona uyumlu küçük halı eve bambaşka bir karakter katmış.

Aksesuar kullanımına pek yer vermeyen modern dekorasyon tarzında salonu canlandırmak için en çok kullanılan ürünlerin tablolar ve aydınlatma ürünleri olduğunu görüyoruz. Modern aydınlatma ürünleri bir bakışta dikkatleri üzerine çekebilir ve salonu süsleme ihtiyacınızı köreltebilir. Tablo konusuna gelince, sadece bir tablo asmak için değil, baktığınızda hoşunuza gidecek ve uzun süre göz önünde olacağından bıkmayacağınız bir tablo seçmenizde yarar var.

Modern salonlarda renklere yer verildiğini ama bunun bir tablo ya da bir koltukla sınırlandırıldığını söylemiştim. Oysa yukarıdaki resimde siyah beyaz bir dekorasyonu renklendiren bu kanepenin yarattığı etki de oldukça çarpıcı. Her zaman söylediğim gibi, önemli olan sizin kendinizi evinizde rahat hissetmeniz ve evinizin sizi ifade ettiğini düşünmeniz. Renklerle de, tarzlarla da oynamak size kalmış.

manzara-pencere-yaz

Tablo gibi bir manzaranız varsa evdeki eşyaların göz alıcı olması için fazla uğraşmanız gerekmez. Bu örnekte ise manzaradan çok doğal malzeme ve renklerin birlikteliğinin altını çizmek istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner