Modern Mutfak Tasarımları

Teknolojinin de yardımıyla modern mutfak tasarımları günümüzde epey popüler seçimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sade ve düz hatlar, basit tasarımlar, enerji tasarrufu yapan mutfak aletleri, sağlığı gözeten malzemeler ve yer kazandıran çözümler pek çok kişiye neden çekici geliyor, anlaması zor değil. Günümüzde modern mutfaklar yemek yaptığımız, yemek yediğimiz ve iyi vakit geçirdiğimiz mekanlar olarak tanımlanabilir.

koyu-renkler

Modern bir mutfakta beyaz eşyanın (artık beyaz olmak zorunda değil!) yaşamlarımızı kolaylaştırmak için ne gibi olanaklar sunduğu önemlidir. Programlanabilir ocaklar, mikrodalga fırın, bulaşık makinesi ve göz dolduran yetenekleri olan buzdolapları, modern mutfağın olmazsa olmazları arasında sayılabilir. Akıllı mutfaklar bu şekilde hem zaman kazandıran hem de tasarruf imkanı veren mutfaklar olarak öne çıkar.

kucuk-modern-mutfak

Modern Mutfak Dolapları

Sıra mutfak dolaplarına geldiğinde, modern mutfak dolabı tasarımları ile artık bir mutfağı isteseniz de dağıtması zorlaştı diyebiliriz. En küçük mutfak aletleri için bile özel bir çekmecesi olan, derin ve bol çekmeceli bu modeller, dışarıdan bakıldığında içleri boş hissi verecek kadar basit görünürler. Ancak basitlik, modern mutfak dolaplarının şık görünmediği anlamına gelmez. Parlak ve kaygan yüzeyleri ile oldukça gösterişli durduklarını söyleyebiliriz. Hiç güç harcatmadan, kayarak açılan çekmeceler ve sürgülü kapaklar mutfağa daha da özel bir görünüm katabilir.

metal-malzeme

Mutfağın artık sadece yemek yaparken kullanılmadığından söz etmiştik. Modern mutfaklarda, kişilerin sadece yemek yemek için değil ama kendilerine zaman ayırmak ve hatta dinlenmek için de mutfağı kullanabilmesi hedeflenir. Mutfak adaları, pencere önü oturma alanları, mutfak köşe takımları ve rahat sandalyeler ile ev halkının hatta misafirlerin mutfakta bir araya gelmesi kolaylaşır.

renkli-mutfak-dolaplari

Malzeme Seçimi

Eskiden ahşap malzemenin mutfakları domine ettiği görülürdü oysa günümüzde cam, metal, seramik ve granitle modern mutfak tasarımları çok daha parlak ve pürüzsüz çözümler sunuyorlar. Tasarıma ve ev sahibin zevkine göre bu malzemeleri sonsuz şekilde bir araya getirmek mümkün. Üstelik modern mutfak tasarımlarında artık renklerden de korkulmuyor. Mutfak dolaplarından, mutfak tezgahına kadar pek çok yüzey için çok çeşitli renk seçenekleri mevcut.

modern-ahsap-dolap

Ahşabı dışlar gibi görünse de modern mutfaklar asla doğal malzemeye sırtını dönmez. Ahşap diğer malzemelerle bir araya gelerek farklı tasarımlar yaratmak için kullanılabilir. Modern tarzın insan sağlığına verdiği önemden söz etmiştik. Doğal taş malzeme, geri dönüşümlü malzeme, organik ürünler gibi pek çok daha sağlıklı ve hijyenik olduğu düşünülen ürün için bu tarz en uygun olanlarından biridir.

mutfak-masasi

Minimalizm

Minimalizm modern mutfakların ana temalarından biri diyebiliriz. Bu temayı mutfakta sadece sık kullanılan ve bir işlevi olan eşyalara yer vermek olarak tanımlayabiliriz. Süslemeler, aksesuarlar, kısacası sadece süs olsun diye yapılan eklemelere bu mutfaklarda pek yer yoktur. Modern mutfaklar en çok derli toplu görüntüleri ile öne çıkarlar ve fazla aksesuar bu görüntüye kolayca balta vurabilir. Kimi zaman modern mutfak dolaplarında dolap kulbu bile yer almaz.

mutfak-aydinlatma

Mutfak Aydınlatmaları

Sıra aydınlatmaya geldiğinde modern mutfaklarda LED aydınlatma, tasarruflu ampuller  sarkıt lambalar, spot aydınlatma, dolap içi ve tezgah aydınlatmaları gibi farklı aydınlatma biçimlerinin aynı anda yer aldığını görebilirsiniz. Mutfakta en çok kullanılan alanların kendine has aydınlatması olması mutfağı daha kullanışlı yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner