Modern Dekorasyon Renkleri

dekorasyon stilleri, renk paleti,

Modern tasarımlara yaklaşımda farklılıklar olmasına rağmen modern dekorasyon tarzında hem fikir olunan bazı noktalar olduğu kesin: Malzemelerin sıra dışı bir şekilde kullanılması, az süsleme ve hem doğal hem de çarpıcı renklerin cesurca kullanılması bu ortak noktalar arasında sayılabilir. Modern bir dekorasyon konusunda kararını vermiş olanlara modern dekorasyon renkleri seçiminde yardımcı olmak için bu konuyu burada biraz daha açalım.

Yüzyıl Ortası Modern Tarz Renkleri 

1950 ve 1960’lı yılların çağdaş tasarım estetiği olarak ‘yüzyıl ortası modern tarz’ ortaya çıktı. Bu stilin renk paleti doğal tonlarla birlikte kırmızı, mavi ve sarı gibi ana renklerin alışılmadık bir tonunun dengelenmesiydi. Eğer yüzyıl ortası modern tarzda bir dekorasyonu evinize yansıtmak isterseniz önce duvarlarınız için açık bir renk seçerek başlayın. Aksesuarlara, mobilya ve kumaşlara vurgu renklerini dahil edin. İçinde kan kırmızı, koyu portakal rengi, kirli sarı, pas kırmızısı ve gece mavisi gibi renkler olan parçaları bir araya getirin. Bu tarzı benimseyen evlerde sıklıkla pek çok vurgu renginin bir arada kullanıldığı görülür. Böylelikle alışılmışın dışında bir renk paleti ortaya çıkmış olur. Üstelik bu renkleri değişik malzemelerle birlikte kullanıyorsanız yüzyıl ortası modern tarzı başarıyla uyguladınız demektir. Örneğin büyük, deri bir pufun turuncu renklisini tercih etmeniz halinde bu ürün, kahverengi bir deri pufa göre çok daha ‘modern’ görünecektir.

Modern-Çağdaş

Bhg.com / modern-çağdaş dekorasyon

Çağdaş dekorasyon tarzı yüzyıl ortası modern tarz ile hemen hemen aynı prensiplere sahipken bu farkı renklerde daha cesurca davranarak ve açık renk duvarlara da renk getirerek bozuyor. Örneğim krem rengi bir duvar yerine gri duvarlar çağdaş dekorasyon renklerine bir örnek olarak verilebilir. Kirli sarı yerine limon sarısı ya da koyu turuncu yerine fosforlu turuncular çağdaş dekorasyon tarzında kendilerine yer bulabilir. Pas kırmızı yerine canlı bir pembe kullanabilirsiniz. Tek başına düşünüldüğünde bu tip vurgu renkleri bir oda için çok fazla gibi görünebilir ama gri duvarlar kesinlikle bu yoğun renk enerjisini dengeleyecektir. Aksesuarlarınızda, yastık, halı ya da lambalarda bu vurgu renklerini kullanıp koyu renk bir kanepe ya da siyah akrilik bir orta sehpa kullanarak bu tarzı uygulamanız mümkün.

Eko-Modern

Modern dekorasyon tarzına gelen eleştirilerden biri, modern tarzda döşenmiş odaların soğuk ve steril göründüğüdür. Bunu engellemek için doğada sıkça karşınıza çıkan renkleri evde daha çok kullanabilirsiniz. Bembeyaz bir duvar yerine fildişi rengini tercih edebilirsiniz. Aksesuarlarınızda ve kumaş seçiminde pastel yeşili ya da okyanus mavisi gibi renklere öncelik verebilirsiniz. Zeminde kullanmak üzere bambu ya da kenevir gibi halı türlerine yönelebilirsiniz. Perdede kumaş yerine doğal malzemeden stor perdeleri kullanabilirsiniz.

Turuncu Ev Aksesuarlarıyla Dekorasyon

Dekorasyonda Kahverengi ile Uyumlu Renkler

Sarı ve Altın Renginin Uyumu

Beyaz Kış Sofraları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner