Mavi Yatak Odası Dekorasyonu

duvar rengİ, mavi, yatak odası takımları,

Yatak odası için en uygun renklerden biri de mavidir. Mavi gökyüzünü, suyu, sakinliği, güveni, sonsuzluğu simgeler. Yatak odanızın dinlendirici olması ve sizi yeni güne tazelenmiş olarak hazırlayabilmesi için maviden yararlanabilirsiniz. Burada mavi yatak odası dekorasyonu konusunda farklı tarzlarda döşenmiş çarpıcı örnekleri bir arada bulabilirsiniz.

Açık mavi ve koyu kahverengi yatak odasında kullanabileceğiniz iyi bir ikilidir. Mobilyanızı koyu kahve tonlarında seçtiyseniz, duvarlarınızı açık mavi boyayabilirsiniz.

Koyu renk bir duvar kullananlar bu koyuluğu odada mutlaka dengelemeliler. Açık renk zemin ve açık renk yatak odası mobilyası seçebilirsiniz. Lacivert ve beyaz uyumunu yatak odasında rahatça kullanabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta duvarın devamı gibi görünen perdelerin desenli olması güzel bir ayrıntı.

Eğer odanız yeterince geniş değilse açık renkleri ve mavinin de açık tonlarını tercih etmek daha yerinde olur. Açık mavi, beyaz ve bej uyumundan faydalanabilirsiniz.

Petrol rengi de denilen mavinin griye çalan tonu da yatak odasında tercih edebileceğiniz şık ve cazibeli renklerden biridir. Yukarıdaki fotoğrafta puf ve yastıklarda da aynı tonun kullanılmasıyla renk odaya dağıtılmış ve güzel bir denge oluşturulmuş.

Mavi ve beyazın uyumundan söz ettik. Bu ikilinin bir araya geldiği desenli kumaşları kullanarak yatak odanızda İngiliz tarzına yakın, sıcak ve şık bir dekorasyon ortaya koyabilirsiniz. Yukarıdaki odada mavi ve beyaz ağırlıklı bir uygulama yapılmış. Perde ve yatak örtüleri takım olarak seçilmiş ve çizgili bir halıyla dekorasyon tamamlanmış. Farklı desenleri bir arada kullanırken eğer renklerin ve renk tonlarının uyumuna dikkat ederseniz, desen karmaşası yaratmamış olursunuz.

Mavi, kahverengi ve beyaz renklerini oldukça şık bir şekilde bir araya getiren klasik bir yatak odası dekorasyonu. Mavi renk ile klasik tarzın bağdaşmayacağını düşünenler için iyi bir karşı örnek.

Geleneksel tarzda döşenmiş, oldukça geniş ve konforlu bir oda. Mavinin oldukça tatlı bir tonu ana renk olarak seçilmiş. Burada eşyalar arasındaki renk uyumu bu odanın en büyük sırlarından biri. Yatak örtüsü, perde ve halı kendinden desenli olarak seçilmiş ve geri kalan ögelerde sade renk ve kumaş tercih edilmiş.

İngiliz tarzında, perdesi, duvardaki tabakları ve şık halısıyla son derece sıcak ve insanın içini açan bir yatak odası. Aydınlık bir oda olduğundan, korkmadan duvarda, halıda ve mobilyalarda renk kullanılabilmiş.

Şu ana dek mavi yatak odasında mavi mobilya konusuna hiç girmedik çünkü mavi mobilya yetişkin yatak odalarında iç bayıcı bir sonuç verebilir. Ancak pirinç karyola bulunan ya da beyaz mobilyanın hakim olduğu bir odada yukarıdaki gibi zarif mavi komodin kullanabilir ve çarpıcı bir etki yaratabilirsiniz.

Mavi ve bej uyumuna bir başka örnek daha görüyorsunuz. Bu fotoğrafta özellikle yatak başındaki perdelere ve şık abajurlara dikkat çekmeli.

Duvarı ikiye bölerek bir yarısını koyu renge, diğer yarısını ise açık renge boyayabilir, bu şekilde koyu renk yüzünden odanın kararmasını engelleyebilirsiniz. Özellikle az ışık alan, karanlık odalar için bu yöntem duvarda mavi kullanmanın iyi bir yöntemi olabilir.

Bu lacivert duvar gerçekten de çok çarpıcı görünüyor. Beyaz paspartulu tabloları ve odanın geri kalanında kullanılan açık renkler böyle bir duvarın nasıl kullanılacağında dair oldukça isabetli örnekler.

Turkuaz tonları bazen maviye bazen de yeşile daha yakındır ama burada bu iki örneğe yer verelim yine de. Bu rengi sevenler için de bazı ipuçları vermiş olalım. Turkuazı da yine mavi gibi en iyi beyaz ve kahverengi ile birlikte kullanabilirsiniz. Ancak göz alıcı bir renk olduğundan geniş yüzeylerde kullanırken dikkat edin. Çok çabuk sıkılabilirsiniz.

Odayı kapatmamak için duvarın bütünü değil, sadece tavana yakın bir bölümü canlı, koyu mavi bir tona boyanmış. Odada duvara eşlik eden abajurlar dışında başka mavi göze çarpmıyor. Yine de o kadar baskın bir renk ki, bu yatak odası için mavi demek yanlış olmaz. Koyu rengin duvarda çok güzel bir kullanımı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner