Liza Sherman’la Eklektik Dekorasyon Örneği

eklektik dekorasyon, Liza Sherman,

Eklektik tarzın nasıl bir ev ortaya çıkardığını merak ediyorsanız, bunu öğrenmenin en iyi yolu bu tarzı benimsemiş ve ustalıkla da uygulamış birinin evine konuk olmak olabilir. Manhattan’da oturan, ünlü iç mimar ve antikacı Liza Sherman‘ın dükkanına benzettiği evinin odalarını gezdikçe bu tarza dair daha çok fikir edineceksiniz. Duvarlarla arası iyi olmayan Sherman, rahatça hareket edebilmek adına evde birleştirebildiği tüm odaları birleştirmiş ve duvarlardan kurtulduktan sonra bakın ortaya neler çıkmış.

Evindeki parçaları nasıl bir araya getirdiğine dair Liza Sherman’ın kendisi de yeterince anlaşılır bir açıklama getiremiyor. “Dekorasyon aklımdan çıkıyor, objeleri ve mobilyaları şekiller, çizgiler, formlar halinde görüyorum.” diyor. Gerçekten de bu kadar farklı parçaların bir araya gelip de nasıl böyle bir bütünlük ve tutarlılık oluşturabildiklerine hayret elde etmemek mümkün değil. Bir projeksiyon lambasıyla, antika bir uzanma koltuğunu bir araya getirebiliyorsanız, eklektik tarzı uygulayabiliyorsunuz demektir. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi bu tarz, zamansız ve yurtsuz bir tarz. Bir dönemi ya da daha önce gördüğünüz bir mekanı hatırlatmıyor. Renkler serbestçe dolaşıyor ve yine de her parça bir bütünün parçasını oluşturmayı başarıyor.

Sherman’ın ellerinde, boya gerçekten de önemli bir dekorasyon silahına dönüşüyor. Zemine uzanan kırmızı çizgiler, grafitti çalışmaları ya da boya sırasında oluşan izlerin bilerek düzeltilmemesi gibi oldukça orijinal fikileri var. Kusursuz görünen duvarları, hatta herhangi bir yüzeyi hiç de enteresan bulmadığını söylüyor. Evin yemek masasının bulunduğu köşeye göz attığımızda 19. yy’dan, Normandiya işi antika bir saat, tavanda Mısır işi bir avize ve duvarda Portekizli balıkçıların telden yapılmış, av sepetlerinin asılı olduğunu görüyoruz. Yine de en ilginç parçalar şüphesiz, eskiden çamaşır makinesi olan sandalyeler!

Yatak odasında Asya ülkelerine özgü parçalar çoğunlukta. Endonezya’dan gelen bir lamba, Hint işi bir etajere eşlik ediyor. Odadaki ilginç noktalardan biri ise şömine giydirmesinin yatak başı olarak kullanılması. Yatak ucunda Sherman’ın kendi portresinin yanı sıra yan duvarda da 1920’lerden kalma mayolar çerçevelenerek asılmış. Mayolara bayıldım!

Ve işte Liza Sherman’ın kendisi. Gerçekten son derece kendine özgü stili olan ve oldukça donanımlı bir kadın Sherman. Aklınıza gelmeyecek biçimlerde kullandığı objelerle yarattığı dekorasyona hayran kalmamak elde değil. Ama iş uygulamaya geldiğinde sanırım pek çoğumuz için kolay olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner