Lambaları Doğru Asmak Önemli

evın ilk gırısıne nasıl avize modelleri, sarkıt lamba,

Sarkıt lambalar aydınlatmanın en popüler araçları haline geldiler ve evin hemen her odası için uygun bir tane bulabilirsiniz. Hangi odaya nasıl bir lamba seçmeli ve hangi yükseklikte asmalı gibi birkaç sorunun cevabı ile ilgili ipuçları sayesinde lambaları kullanarak dekorasyonda fark yaratmak mümkün.

Yemek odasında ya da mutfakta masanın üzerinde asılı duran lambaların çok şık göründüğü bir gerçek. Sofra başında oturanlar için gerekli ışığı sağladıkları gibi, yemek sırasında özel bir atmosfer yaratmanızı da sağlayabilirler. Yemek masası üzerine lamba ya da avize asacaksanız doğru yüksekliğin masanın 70 – 80 cm üzeri olduğunu söyleyebiliriz. Kişisel tercihinize, tavan yüksekliğine ya da avizenin ölçülerine bağlı olarak bu ölçüler de ufak tefek oynamalar olabilir.

Masa üzerine lamba asarken büyük bir sarkıt lamba ile dikkat çekici bir görüntü elde edebilirsiniz. Farklı bir uygulamada uzun dikdörtgen masa üzerine birden fazla lamba asmak olabilir. Böylelikle masayı tümüyle aydınlatmış olur ve üstelik çok da estetik bir görüntü elde edebilirsiniz.

Herhangi bir odaya lamba asarken sadece mekanı aydınlatmayı ya da burada bir ambiyans yaratmayı veya ikisini birden düşünüyor olabilirsiniz. Ambiyansın sizin için önemli olduğu odalarda dimmerli anahtarlar kullanabilirsiniz. Dimmerli anahtarlar, ışığın şiddetini kendi istediğiniz gibi ayarlayabildiğiniz genellikle çevirmeli elektrik dümeleridir.

Sarkıt lambaları tavan yüksekliğini gözeterek asmak önemlidir. Alçak tavanlı evlerde lambanın yüksekliği iyi ayarlanmazsa istenmeyen kazalara yol açılabilir. Lambaya çarpma riski olmayacak ve lamba ışığı gözünüzü almayacak bir yükseklis tercih etmelisiniz. Yüksek tavanlı evlerde ise lambanın fazla yükseğe asılması lambayı çerçeve dışında bırakır. Bu da güzel lambanızın dekorasyona katkısını azaltır.

Antrelerde sarkıt lambalar, çeşitli gölge ve ışık oyunları oluşturacak şekilde asılarak evin daha girişinde etkili bir görüntü elde etmenizi sağlayabilir. Fener tipi lambalar şu sıra antreler için en çok tercih edilen modeller arasında. Her odada olduğu gibi antrede de lamba yüksekliğine dikkat. Özellikle palto, ceket giyip çıkarılırken eller kollar hep havadadır. Lambanızı yolunuza çıkmadığına emin olacak şekilde asmalısınız.

Evin odaları kadar hol aydınlatması da sarkıt lambalarla harikalar yaratabileceğiniz bir alandır. Birbirini takip eden peş peşe asılmış lambalar evin bu karanlık köşesini bambaşka bir gözle görmenizi sağlayabilir. Holde genellikle ayakta ve hareket halinde olacağınızdan lambaları fazla alçak asmamaya dikkat edin. Hole açılan kapı varsa yine aynı şekilde kapılarla lambaların çarpışmadığına ve gerekli mesafenin bulunduğuna emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner