L Şeklinde Salon Yerleşimi

L salon,

L şeklindeki bir salonu dekore ederken salonu iki farklı amaç için kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Bir bölümü oturma odası diğer bölümü yemek odası olarak ayırabilirsiniz. Salonda yemek odası düşünmüyorsanız, ikinci bölüm kütüphane ya da çalışma köşesi de olabilir.

Her ne kadar iki ayrı amaçla kullanacak olsanız da salonun duvarlarının ve zeminin aynı renkte ya da en azından birbirini tamamlayan renklerde olması önemlidir. Salonda bütünlük sağlayabilmek önceliğiniz olmalıdır. Bunun için de duvar ve zeminde renk uyumu ve salonun genelinde tekrar eden desenler anahtar uygulamalardır. Desenin yanı sıra bir tablo veya aksesuar serisini salonun genelinde kullanmak da aynı görevi görür.

Tarz olarak, L salon dekroasyonunda tek bir dekorasyon tarzına sadık kalmanız tavsiye edilir. Salonun bir bölümünde modern diğer bölümünde klasik tarzı yan yana getirmek yerine tamamında modern veya klasik gibi bir dekorasyon tarzı uygulanması olumlu sonuçlar verir.

Eşyalarınızı mutlaka duvarlara dayamak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Çapraz yerleşimler de eşyalarınızı yerleştirirken sahip olduğunuz alanı daha iyi değerlendirmenizi sağlayabilir. Yukarıda örnek bir çapraz, L salon yerleşim planı görebilirsiniz.

Bir başka yerleşimde yukarıdaki örnekte olduğu gibi, kanepenizi sırtı yemek odasına bakacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Salonda ayak altında geçişleri engelleyen mobilyaların olması kadar, geniş boşlukların olması da rahatsız edicidir. Böyle bir boşluk fark ettiğinizde koltukları ya da kanepeyi bu boşluğa çekip çekemeyeceğinizi bir değerlendirin.

Geniş L salonlarda yemek odasını yerleştirdikten sonra eşyaların birbirlerine fazla uzak kalmaları sorun olabilir. Bu durum oturma bölümüne iki ayrı oturma takımı yerleştirebileceğiniz anlamına gelir. Televizyona yakın bir oturma grubu arkasına 2. bir oturma grubu yerleşebilir. Televizyon etrafındaki grup daha rahat, ikinci grup ise misafirler için daha ağır bir takım olabilir. Yine de renk ve tarz açısından birbirini tamamlayan mobilyalar seçmeye gayret edin. Eşya kalabalığını engellemek için az parçalı takımlar seçilebilir.

Farklı oturma grupları istemiyorsanız ya da bütçeniz böyle bir harcamayı engelliyorsa, salonu yine üçe bölüp üç ayrı kullanım alanı yaratabilirsiniz. Bu kez bu alanlar oturma grubu, kütüphane köşesi ve yemek odası olarak ayrılabilir. Bir kütüphane köşesi oluşturmak ikinci bir koltuk takımı almaktan daha masrafsız olacaktır. Ayrıca salonda koltuk kalabalığı da yaratılmamış olur. Yukarıda bu tip yerleşime bir örnek görüyorsunuz.

Fotoğrafta kütüphane ve oturma bölümünü bir bankla böldüklerini görebilirsiniz. Bu uygulama hem iki alanı birbirinden ayırıyor hem de arada rahatsız edici bir boşluk kalmasını engelliyor. Bank ya da puflar aracılığıyla siz de bu tip bölmeler yapabilir, boşlukları değerlendirebilirsiniz.

L şeklindeki salonun farklı amaçla kullanılacak her bölümü için bir odak noktası belirleyin. O bölümün eşyalarını odak noktasına dönük olarak yerleştirin. Televizyon, manzaralı pencere, büyük büfe, şömine odak noktası olabilecek öğelere örneklerdir. Bu şekilde eşyaları dağılmadan derli toplu yerleştirme imkanı bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner