Kullanışlı Bir Mutfakta Neler Olmalı?

mutfak aletleri, Mutfak Dolabı, mutfak düzenleme,

Kullanışlı bir mutfakta her şeyin bir yeri vardır. Böylelikle aradığınızı kolayca bulur, kullanır ve yerine kaldırırsınız. Ne dağınıklık ne de vakit kaybı olmaz ya da eliniz ayağınıza dolaşmaz. Bu yazımızda mutfağınızı kullanışlı hale getirmek için neler yapabileceğinize dair oldukça parlak fikirler bulabilirsiniz.

Detaylara geçmeden önce baştan söyleyelim: ne kadar mutfak aleti sığdırabilirseniz, o kadar kullanışlı bir mutfağınız olur. Fırın, buzdolabı, mini fırın, bulaşık makinesi, aspiratör, mikser, kettle, kahve makinesi diye uzayıp giden bu liste mutfakta işinizi kolaylaştırır, size vakit kazandırır ve böylece mutfağa girmek daha zevkli olur.

Ben hiçbir evde böyle bir musluğa rastlamadım ama neden olmasın? Ocağın üzerine yerleştirilen tencere musluğu sayesinde, musluktan su doldurduğunuz ve iyice ağırlaşan tencereleri taşımanız gerekmiyor. Tencereye haşlama suyu doldurmak için bu tip bir musluk gerçekten de pratik bir çözüm olabilir. Ocağın hemen üzerinde musluk kalabalık yaratıyor diye düşünürseniz, musluğu yan tarafa alıp,  ocağa doğru çevirebileceğiniz yukarıdaki gibi uzun ve hareketli bir armatür taktırmayı düşünebilirsiniz.

Tezgah üzerindeki bulaşık süngerleri bazen benim de gözüme takılır. Tezgahı daraltmaları bir yana, pek de şık bir görüntü ortaya koydukları söylenemez. Lavabonun hemen önünde yukarıdaki gibi dar bir sünger bölmesi oldukça kullanışlı olabilir. Kullanışlı bir mutfakta her şeyin bir yeri vardır demiştik; işte çok güzel bir örnek!

Mutfak eşyaları çok çabuk birikir ve eğer mutfak dolaplarınızı seçerken yeterince düşünmediyseniz, eşyalarınızı sığdırmakta zorlanabilirsiniz. Yukarıdaki tencere dolabını görünce eminim pek çok kişi dolaplarını ne kadar savurgan bir biçimde kullandığını anlayacaktır. Oysa biraz araştırmayla dolap içlerinden en yüksek verimi nasıl alırsınız, bulabilirsiniz. Dolaplara sonradan da eklenen pek çok pratik, dolap içi saklama ünitesi ve düzenekleri var. Eğer dolaplarınız size yetmemeye başladıysa, bu ünitelere göz atmanın sırasıdır. İşe yapı marketleri tarayarak başlayabilirsiniz.

Sadece mutfakta değil, evin hemen her odasında, değerlendirilmemiş boşluklar mutlaka vardır. Mutfak söz konusu olduğunda biraz daha düşünmekte fayda var. Yukarıdaki gibi ince ve sürgülü bir çekmecenin ne kadar çok mutfak aletini topladığını görüyorsunuz.

Mutfak adası hem sizin hem de misafirlerinizin mutfaktan çıkmaması için iyi bir bahane olabilir. Ancak ne yazık ki her mutfak, mutfak adası sığacak kadar büyük değildir. Öyleyse ikinci seçenek bir mutfak masası olacaktır. Bir mutfak masası sadece öğünlerde değil, pişirme hazırlıkları sırasında da son derece yardımcıdır. Eğer mutfak masası için de yeriniz yoksa yukarıdaki gibi ince bir masayı mutfağa sığdırmayı deneyebilirsiniz. Portatif, katlanır masalar ya da özel olarak küçük mutfaklar için tasarlanmış dar masalar da işinize yarayacaktır. Hatta bir tabureyle kullanarak, mutfakta kendinize kahve molası vereceğiniz ufak bir köşe oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner