Küçük Salonun Geniş Göründüğü Örnekler

küçük oda, küçük salon,

Küçük salonu geniş göstermek istiyorsanız beğendiğiniz şeyleri salona uygulamaya çalışmak yerine daha işin başında salonunuza uygun tercihler yapmayı kabul etmelisiniz. Örneğin desenli koltuklar veya koyu renk duvarlar küçük bir salona uygun olmaz. Ya da büfesi, gümüşlüğü, zigonuyla çok parçalı bir yemek odası takımı satın alamazsınız.

Bu soruya verilen cevap en çok ‘açık ve doğal renkler‘ olacaktır. Nedeni basit: açık renkler ışığı yansıtarak odayı daha geniş gösterir. Koyu renkler gibi ışığı çekmezler. Doğal renkler ise gözü yormaz. Parlak renklerin enerjileri küçük bir salonda yorucu olabilir. Bej, beyaz, fildişi, krem rengi, açık renk ahşap gibi seçimlerle salonu daha geniş gösterebilirsiniz.

Renklerden söz ederken hemen desen konusunu da aydınlatalım. Ne kadar az desen kullanırsanız o kadar iyi olur. Tıpkı renklerde olduğu gibi, iri ve renkli desenler gözü yorar, salonda kalabalık yaratır.

Peki salona hiç mi renk girmeyecek? Elbette durum bu değil. Zemin, duvar ve mobilyalarda bu önerilen renkleri kullandıktan sonra aksesuarları kullanarak sevdiğiniz, canlı ve parlak renkleri salonunuza yerleştirebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta turuncu yastıklar odaya hem sıcaklık hem de renk katıyor.

Küçük Salona Eşya Yerleştirmek

İlk olarak aklınızda bulunması gereken küçük bir salon için mümkün olduğunca az eşya satın almanız gerektiği. 5 parça koltuk takımı ile   8 sandalyeli bir yemek odası takımını küçük bir salona sığdırsanız bile bu kez de salonda yürüyecek yeriniz kalmaz.

Yemek odası söz konusu olduğunda konsol ya da büfe arasında bir tercih yapın, orta sehpayı ve kanepeyi çok büyük ebatlı olanlardan seçmeyin. Süs olarak bir köşede duracak mobilyalardan kaçının. Cam, masa, cam sehpa gibi şeffaf tablalı ürünler de salonun geniş algılanmasını sağlar.

Açı Oluşturmak

Eşyaları duvara dayayarak yer kazanmaya çalışmak sık yapılan yanlışlardan biridir. Bu şekilde odanın sınırlarını iyice göze sokmuş olursunuz. Kanepe arkasında biraz boşluk bırakmak ve tekli koltuğu kanepeye açı oluşturacak şekilde koymayı deneyin. Salonun daha sıcak ve davetkar göründüğünü hemen fark edeceksiniz.

Yukarıdaki örnekte tavan lambasına da dikkat edilmeli. Küçük bir odada büyük avizeler, aşağılara sarkan sarkıt lambalar odayı iyice daraltacaktır. Salonu mümkün olduğunca aydınlatmak, karanlık alan bırakmamak odayı daha geniş gösterir ama bunu yaparken avize salonun ortasında görüşü kapatacak ve sanki insanın yoluna çıkar gibi gözü yoracak büyüklükte olmamalı.

Küçük Salonda Koyu Renk Kullanılabilir mi?

Bu soruya genellikle olumsuz cevap verilir ama yukarıdaki örnekte sanki bir şeyler yolunda gitmiş gibi. Koyu renk duvar açık renk zemin ile dengelenmiş. Koyu renk duvar kullanılmışsa da açık renklerle adeta örtülmüş gibi duruyor. Büyük, beyaz fonlu bir resim, açık renk kanepe, açık renkli bir abajur derken duvarın görünen kısmı epey azalmış.

Bu salonun koyu renk kullanılmasına el veren bir büyük avantajı da epey gün ışığı alabiliyor olması. Eğer salon ışık alıyor ve iyi aydınlanıyorsa koyu renkler boğucu görünmez.

Aşağıdaki örnekleri incelediğinizde burada sözünü ettiğimiz ipuçlarının nasıl uygulandığını ve size ilham verecek çeşitli dekorasyon biçimlerini görebilirsiniz.

aksesuar rengialcak tavanli salonbej kucuk salondar salonkucuk salon orneklerimodern dekor  salon cozumlerirenkli hali

Buradaki örneklere ek olarak daha fazlasını ‘Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları‘ başlıklı yazımızda görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner