Küçük Salon Dekorasyon Önerileri

küçük,

Yeterince geniş olmayan her oda iş düzenlemeye gelince biraz sıkıntı yaratır ama küçük salonlar dekorasyon anlamında özellikle zorlayıcıdır. Rahat koltuklar, güzel bir televizyon köşesi, şık bir yemek masası ve tabii seramik süslemeleriniz derken buraya sığması gereken ne çok şey vardır! Elbette eşyalarınızı sığmıyor diye dağıtacak değilsiniz. Küçük salonlar için burada size vereceğimiz birkaç ipucundan yararlanmayı deneyebilirsiniz. Yazının sonundaki fotoğraf galerimizi incelemeyi unutmayın.

Foto: thelivingroomss.com

1. Tarzınızı Belirleyin

Bir dekorasyon tarzı belirlemek başlangıç için iyi bir adımdır. Seçimlerinizi yaparken kararsız kalmanızı önler. Modern, klasik, kır evi, minimalist ya da beğendiğiniz başka bir dekorasyon tarzını belirleyin. Favori renklerinizi ya da sürekli etrafınızda olmasının size iyi hissettireceğini düşündüğünüz renkleri de bir kenara not edin. Bunların salonun küçüklüğüyle ne ilgisi var diye soracak olursanız. Renk ve tarz uyumu, salonunuzun karışık ve dağınık görünmesini engelleyerek, daha büyük algılanmasını sağlayacaktır.

İçinde hiç de küçümsenemeyecek bir zaman geçireceğiniz salonunuzun sizi yansıtması önemli. Dergilere bakın, internet sitelerini gezin, başka uygulamaları inceleyin. Tarzınızı bu şekilde belirleyebilir ve daha kolay karar verebilirsiniz. Unutmayın ki dev mağazalarda tek tek beğendiğiniz parçalar küçük bir salonda bir araya gelince sandığınız gibi durmayabilir.

2. Yerinizin Dar Olduğunu Unutmayın

‘Olsun, sığdırırım bir şekilde.’ mantığıyla hareket etmeye kalkmayın. Küçük salonlar pek çok ufak eşya yerine birkaç temel parça koymak doğrudur. Örneğin dört tane tekli koltuk yerine bir kanepe ve bir koltuk daha iyi durur. Ancak bu temel parçaların da salonda boşluk bırakacak ölçülerde olması gerekir. Üçlü kanepe daha rahat gözükse de siz ikili bir kanepe tercih etmelisiniz. Diyelim ki daha önceden aldığınız büyük bir kanepeyi kullanmak zorundasınız. Bu durumda iki seçeneğiniz var. Ya dikkati kanepenin üstünden uzaklaştırmak için çarpıcı aksesuarlar kullanacaksınız ya da kanepeyi odak noktası seçerek salonu ona uyumlu şekilde kanepe etrafında şekillendireceksiniz.

Foto: homes-design.net

Salona çok fazla minik eşya doldurmayın. Bu dağınıklık hissi yaratır ve bir türlü de istediğiniz gibi derli toplu bir mekan haline getiremezsiniz. Bunun yerine farklı ve çarpıcı bir lamba ya da duvarda ilginç bir eser sergilemeniz salonu süslemek için daha idealdir.

3. Ayna Kullanın

Aynanın odayı daha geniş göstereceğini herhalde duymayan kalmamıştır. İsterseniz tek bir büyük ayna isterseniz irili ufaklı birçok ayna kullanabilirsiniz. Aynayı ışık kaynaklarını ya da açık renk bir duvarı yansıtacak şekilde yerleştirin.

4. Eşyaları Akıllıca Yerleştirin

Odaya giriş çıkışları engellemediğinize emin olun. Kapı girişine fazla yüklenmeyin. Mutfağa gidip gelmek özel bir beceri gerektirmesin. Salonunuzu en çok hangi aktiviteler için kullanacağınızı düşünün. Tv seyretmek, kitap okumak, akşamları çalışmak, arkadaş toplantıları benzeri durumlarda eşyaların dizilişinin bozulmadan kalmasını sağlayın. Misafir gelecek diye her seferinde bir köşeden diğerine koltuğun yer değiştirmesi gerekmesin. Halılarınızı geçiş yolları yerine daha az ayak basılacak alanlara yerleştirin. Küçük bir salonda ayakaltındaki halı daha çabuk kirlenecek ve renk atacaktır.

5. Aksesuarlar

Hiç kimse sadece mobilyası yerleştirilmiş bir salonla yetinmek istemez. Elbette sizi kanepeden daha çok ifade edecek birkaç parça aksesuarınız olacaktır. Yeni bir seramik vazoya para harcayacağınıza elinizdeki eşyaları nasıl değerlendirebilirsiniz bir bakın. Örneğin sehpanızı tabak yerine neden birkaç parça kitabınızla süslemeyesiniz ki? Hem kitaplara yer açılır hem de az masraf yapmış olursunuz. Duvarınıza illa ki resim asmanız gerekmiyor. Son gezinizde aldığınız desenli bir örtü belki çok daha şık bir duvar süsü olabilir. Eşyalarınıza bu gözle yeniden bakın. Duvara tutturulamayacak çok az parça vardır.

Duvarlarınızda yeterince yer olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak duvar süslemeleri için önce mobilyalarınıza bir bakın. Eğer mobilya ve halınızda desen ve renkleri yeterince kullandıysanız küçük bir salonda duvarlarınız sade olmalı. Eğer eşyalarınızda oyunuzu sadelikten yana kullandıysanız duvarlarınızı farklı renklerde boyayabilir, duvar kağıdı kullanabilir, sticker yapıştırabilir ya da aksesuarlarla donatabilirsiniz.
Bir kez içinde yaşamaya başlayınca dekorasyondaki aksaklıklar ya da doğru hamleler hemen kendini belli edecektir. Her şey tamamlanıp da içinde biraz zaman geçirdikten sonra eğer ruhunuz sıkılmaya başladıysa etrafınıza bir bakın. Perdeleri çok koyu bir renkte seçmiş olabilirsiniz ya da Tv’nin etrafındaki biblolar gözünüzü yoruyordur. Yeterince boşluk bırakmamışsanız belki de şu küçük sehpayı mutfağa ya da yatak odasına taşımanız gerekebilir. Bazı dokunuşlar için salonunuzda biraz vakit geçirmeniz en iyi yol olacaktır.

Şimdi de birbirinden farklı küçük salon dekorasyonu ile ilgili örneklere bir göz atmanın zamanı. İçlerinde sizin mekanınıza ve tarzınıza uygun bulduğunuz, renklerini sevdiğiniz ve yeni fikirler edeceğiniz salon örnekleri olabilir.

Duvar TV Sehpası

Köşe Takımını Salona Nasıl Yerleştirmeli?

Salon Mobilyası Nasıl Seçilir?

6 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

Salonda Kullanılan Aksesuarlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner