Küçük Ofis Tasarımları

çalışma odası, ofis,

Zamanınızın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz ofisiniz küçük bir mekansa, dikkatli olmalısınız. Küçük ofislerin sıkışıklık hissi, yoğun stres ve iş performansında düşüklüğe varan yan etkileri olabilir. Ancak iyi bir tasarımla bunların hepsini def edebilirsiniz  Ofisiniz küçük olsa bile birkaç dekorasyon hilesiyle rahat edeceğiniz ve verimli bir şekilde çalışacağınız bir ofis döşeyebilirsiniz.

Kullanışlı ve rahat bir ofis mutlaka büyük olmak zorunda değildir. Ancak depolama için pratik çözümler getirilmeli ve kesinlikle dağınıklığa izin verilmemelidir. IKEA benzeri yapı marketlerde bulabileceğiniz saklama kutuları, duvar rafları veya özel dosya dolapları işinize yarayacaktır.

İş yerinizde kararlar nasıl alınır? Karar aşamasında herkesin fikri sorulur mu yoksa işiniz daha çok tepeden gelen kararların diğerleri tarafından uygulanmasıyla mı yürür? Müdürün kendine ait özel bir ofisi mi olmalı yoksa herkesi her an görebileceği merkezi bir yerde mi oturmak ister? Ofis tasarımı, işin yürüyüş biçimiyle yakından ilgilidir. Çalışanlar da çoğu kez ofiste nasıl konumlandırıldıklarına bakarak iş yerinde ne kadar dikkate alındıklarına dair bir yargıya varırlar.

Cornell Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, küçük şirketlerde hareket kabiliyetinin daha fazla olduğu ve bu şirketlerin güçlüklerin üstesinden daha çabuk ve kolay bir şekilde geldiği sonucu ortaya çıkmıştır. Küçük ofislerde uygulanacak bir açık ofis tasarımı ile çalışanlar arasında bilgi alışverişi ve iletişim daha güçlü olacaktır. Elbette küçük mekanlardaki en büyük sorun ‘gizlilik‘ meselesidir. Bu konuda dengeyi iyi ayarlamak gerekir. Zaten küçük bir ofisi, bir de kutulara böldüğünüzde verimliliği düşürme riski büyüktür.

Ofiste öne çıkan ve fedakarlık edilmemesi gereken bölümlerden biri de, çalışanların birlikte öğle yemeği yiyeceği bir köşedir. Bu sadece yuvarlak bir masa olabilir ya da kısa bir mutfak tezgahı bil yeterlidir. Kişilerin masalarından kalkıp bir araya geleceği bir dinlenme alanı mutlaka olmalıdır. Cam masalar ofisi daha geniş gösterir.

Kapıdan giren yabancı biri, yeni bir müşteri ofisinize bakarak mutlaka işinize karşı bir ön yargıda bulunacaktır. Ne kadar yaratıcı, işi sahiplenen ve pratik zekalı bir ekip olduğunuz izlenimi yaratabilirsiniz. Ya da tam tersi, bir kaos ortamında, kendi yerine bile özenmeyen ve sadece günü kurtarmaya çalışan bir firma olduğunuzu düşündürmeniz olası.

Açık renk duvarlar, mutlaka rahat çalışma koltukları, sizi derleyip toplayacak bir dolap gibi çözümlere yönelmelisiniz. Ofiste fazla bir eşya olmayabilir ama örneğin güzel bir kahve makinesi ya da duvarda ince ekran bir TV gibi, ofisinizin kendine özgü lüksleri olabilir. Bunlar, hem çalışanların hem de ziyaretçilerinizin gözünde ofisinizi özel kılacak ayrıntılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner