Küçük Balkonunuz Yaza Hazır mı?

balkon, balkon pratik kucuk somine, ikea çiçek saksıları, kapalı balkon dekorasyonları, küçük balkonlara çözümler, kucuk balkonlarda oturma grubu, saksı, saksıları koymak için,

Şehirlerde yer kazanmak adına apartman dairelerinin balkonları giderek küçülüyor. Apartman sakinleri de balkonu evin bir deposu olarak ya da çamaşır kurutmak için kullanmakla yetiniyorlar. Burada küçük bir balkonu keyifli ve sıcak bir köşeye dönüştürmek için yapılabileceklere dair birkaç ipucu bulabilirsiniz. Balkon balkondur ve tadını çıkarmak için yapabileceklerinize göz atmanızı tavsiye ederim.

Küçük ya da büyük olsun balkon dekorasyonunda ilk sırada bitkiler gelir. Balkonunuzu çiçeklerle süslemediğiniz sürece beklediğiniz atmosferi yakalamanız zorlaşır. Saksılar için yeterince yer yoksa balkon demirlerine asabileceğiniz balkon saksı askılıklarından satın alabilirsiniz. Bir de balkona mutlaka masa koymanız gerektiği düşüncesini aklınızdan silin. Yukarıdaki alçak sedir sayesinde son derece rahat ve şık bir köşe oluşturulmuş. Masa sandalye klişesini bir yana bırakınca yaratıcılığınızı kullanarak bu tip çözümlere yönelebilirsiniz.

Beyaz ahşap lambri kaplama ile şıklaştırılan küçük balkon için beyaz ve lacivert dekorasyon renkleri olarak seçilmiş. Böylelikle bu ufak mekana yazlık evlerin ferah havası katılabilmiş. Hasır bir koltuk ve lacivert beyaz paspas bu balkona hem sıcaklık hem de stil katan başlıca öğeler. Yine de duvara eklenen raf benim daha çok ilgimi çekti. Raf sistemlerini sadece ev içinde değil balkonda da kullanabileceğiniz aklınızda olsun. Raflar küçük mekanlarda her zaman en kullanışlı  çözümlerdendir.

Duvar saksıları küçük balkon sahiplerinin mutlaka bir göz atması gereken aksesuarlardandır diyebiliriz. Böylece balkona en azından yukarıdaki gibi bir puf koymak için yer kalır. Saksıların canlı, neon renkleriyle eşleştirilmiş, aynı renkleri içeren puf nefis bir eşleştirme olmuş. Küçük mekanlarda açık renk kullanılması tavsiye edilir ama yukarıdaki gibi aksesuarlarda canlı renkler kullanmak bir balkona çok yakışacaktır.

Buradan görebildiğim kadarıyla duvara monte edilmiş bir masa ile balkonda epey yer kazanılmış. Açık renk bir koltuk ve hemen üzerindeki fener lamba ile sıcak, şık bir dinlenme köşesi oluşturulabilmiş. Duvarın köşesindeki tuğla görünümlü duvar süslemesi de balkona derinlik ve ilginçlik katmış. Küçük mekanlarda ayrıntılar önemlidir çünkü hemen göze çarpar ve mekana farklılık katarlar. Bu balkonun eksiği yeterince bitki, çiçek görmüyor oluşumuz. Kim bilir, belki karşı duvarda saksılar asılıdır.

Küçük balkon dekorasyonu için alışverişe çıktığınızda gözlerinizi dört açmalı ve en pratik, en kullanışlı mobilyaları görebilmelisiniz. Yukarıdaki gibi balkon korkuluğuna asabileceğiniz, açılır kapanır bir tabla ile dar bir balkonda işiniz epey kolaylaşabilir. Bu ürün yurt dışından ama IKEA, Tekzen, Koçtaş benzeri yapı marketlerde bu tip ürünlere zaman zaman rastlamak mümkün.

Nasıl ki küçük salonlarda köşe takımları yer kazandırıyor, küçük balkonlarda da L şeklinde yerleştireceğiniz sedirler aynı işlevi görebilir. Yastıklarla sırtınıza destek sağlarken bir yandan da balkonu süslemiş, renklendirmiş olursunuz. Yukarıdaki balkon küçük olmasına rağmen saatlerce oturulabilecek, harika bir atmosfer yakalamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner