Koridoru Nasıl Aydınlatmalı?

aydınlatma ürünleri, koridor, sarkıt avizeler,

Özenle dekore ettiğiniz evinizde karanlık bir dehliz gibi uzanan koridor huzurunuzu kaçırıyorsa, neler yapabilirsiniz bir göz atalım. Pek çok evde koridorlar ışık almaz, karanlıkta kalır. Bu da gittikçe daha az ilgi görmelerine neden olur. Oysa koridoru da evin sevilen ve ilgi gören bir parçasına dönüştürmek elinizde.

İlk olarak karanlık bir koridor mutlaka açık renge boyanmalıdır. Koyu renkler mekanı daha dar, daha karanlık gösterir. Eğer koridoru koyu bir renge boyatırsanız, akşamları aydınlatma ile ışıl ışıl olsa bile, gündüzleri içinizi karartır. Bu yüzden açık renkler ve parlak boyalar tercih edilmelidir. Beyaz başta olmak üzere, krem rengi, elma yeşili ya da peygamberçiçeği mavisi gibi açık ve aydınlık renkleri tercih edin.

Duvarların ardından sıra zeminde. Açık renk fayans ve doğal taş döşemeler ışığın yerden de yansımasını, koridorun daha aydınlık görünmesini sağlar. Ancak özellikle soğuk havalarda sadece fayans kullanışlı değildir. Yolluk seçiminde açık ve parlak renkte, büyük geometrik desenli ürünler kullanabilirsiniz. Sık desenli halılar karanlık bir hava yaratabilir.

Kimi koridorların sonunda bir kapı ya da pencere vardır. Ama özellikle karanlık koridorlar duvarla sonlanır. Bu da karanlık bir tüneli anımsatır. Bunu engellemek için koridorun sonundaki duvara açık renkler barındıran bir resim ya da fotoğraf asarak, bu duvarı hareketlendirebilirsiniz.

Aynı düzenlemeyi koridorun orta duvarları için de düşünebilirsiniz. Koridor duvarlarına açık renkler barındıran resim ya da fotoğraflar asmak koridoru sıkıcı ve karanlık olmakta uzaklaştıracaktır. Üstelik bu resimleri, minik tablo aplikleriyle aydınlatabilirsiniz. Böylece gündüz ya da gece, koridorunuzda özel bir atmosfer yaratma imkanı doğar. Bir duvara resim, diğer duvara ayna asmak da başka bir fikir olabilir. Ayna hem ışığı yansıtır hem de koridoru daha geniş gösterir.

Koridor için seçeceğiniz aydınlatma ürünlerinin ilginç tasarımlı olması da, dikkatleri koridorun darlığından ya da karanlığından uzaklaştıracaktır. Kristal avizeler, ışığı da iyice yansıtarak koridorun pırıl pırıl parlamasını sağlayabilir.  Tek bir avize yerine arka arkaya sıralanan birkaç tavan lambası, ritim oluşturur ve koridoru hareketlendirir.

Tavandan aydınlatmanın yanında, yerden aydınlatma da kullanmanız işe yarayacaktır. Özellikle LED aydınlatma ürünleri ile hem ilginç tasarımlar yapabilir hem de tasarruf etmiş olursunuz. Eğer koridor çok dar değilse, yerden aydınlatma yerine yan duvarlara asacağınız şık apliklerle de aydınlatmayı güçlendirebilir üstelik farklı tarzda bir dekorasyon ortaya koyabilirsiniz.

Koridorda çok kapı varsa, kapıların da açık renk olması hatta kapılar için düşünülmüş özel çerçeveler, koridorun evin en ilginç köşelerinden biri olmasını sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner