Klasik Tarz Mutfak Dekorasyonu

klasik tarz, mermer tezgah,

İş dekorasyon stilini tanımlamaya geldiğinde pek çok kişi cevabından emin olamaz. Bazıları ne istediğini bilse de istediğinin doğru bir uygulama olup olmadığına karar veremez. Kimileri de tek bir tarza bağlı kalırsa yeterince özgür olamayacağını düşünür. İşin aslı dekorasyonda genellikle farklı tarzlardan öğeler bir araya gelir ve tek yönlü düşünme zorunluluğu yoktur. Klasik tarz mutfak örneklerine bakarken bu ipucu aklınızda olsun.

Klasik mutfaklar zamansızdır ve asla modası geçmez. Üstelik günün trendlerini de bu stile kolayca uyarlayabilirsiniz. Nötr renk paleti, sade çizgiler ve fazla detaycı olmayan yaklaşımıyla klasik mutfak tarzı işinizi kolaylaştırır. Kendi stilini ortaya koymayı sevenler için fazla güvenli ya da minimalist tarzı benimseyenler için fazla süslü görünebilir. Oysa klasik mutfak tarzının güzelliği kendi zevklerinize göre kolayca şekillenecek olmasıdır.

Okuduğum makalelerden birinde, yabancı bir dekoratör klasik mutfak tarzı için çok hoş bir benzetme yapmış: ‘Klasik mutfaklar beyaz tişört ve kot ikilisine benzer. İsterseniz sade görünür. Ama takılar, parlak bir ceket ve topuklu ayakkabılar ekleyince gece giysisi ortaya çıkar.‘ İşte klasik tarz mutfak böyle de esnektir.

Klasik Mutfak Tarzında Öne Çıkanlar:

1. Beyaz ya da krem renk mutfak dolapları. Böylece klasik mutfaklar her zaman temiz ve ferah görünür. Beyaz mobilya son yıllarda oldukça revaçta. Modern dekorasyon meraklıları da beyaz mutfak dolaplarını sıkça kullanmaktalar.

Beyaz diye başladık ama klasik tarzda mutfak dolapları diğer nötr renklerde de olabilir. Siyah, fildişi, bej ve kahverengi tonlarında ahşap mutfak dolapları bu tarza yakışır. Özellikle de koyu renkle ortay çıkarılan kontrastlar mutfağa hareket getirir.

2. Basit mimari detaylar. Klasik mutfaklarda bir mutfak adasına ya da duvar paneline ratlamak mümkündür. Ancak bu tip öğeler genellikle sadedir ve pek fazla süslemesi ya da göze çarpan detayları olmaz. Dolap kapakları da aynı şekilde sade ve zarif çizgilere sahiptir.

3. Doğal taş kaplama tezgah üstü. Klasik mutfaklarda genellikle siyah ya da beyaz mermer, granit gibi doğal taş kaplama tezgahlara rastlanır. tercihinizi siyahtan yana yaparsanız, mat bir yüzey bu tarza daha uygundur. Beyaz dolaplara beyaz, mermer tezgah da çok yakışır ve sıkça tercih edilir.

4. Aksesuarda esneklik. Eğer sürgülü cam kapılar ve modern lambalar kullanırsanız, mutfağı günümüze uyarlamış olursunuz. Ferforje, bakır aksesuarlarla klasik avizeleri birleştirirseniz mutfakta çok daha nostaljik bir hava estirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner