Klasik Dekorasyon Teması: Versailles Şatosu

klasik tarz, saray, Versailles,

Versailles Şatosu (Versay okunur) 17. yüzyıldan itibaren Fransız Devrimine kadar olan süreçte Fransız kralları ağırlamıştır. Şato, başta Marie Antoinette olmak üzere pek çok farklı başlık altında kitaplara, filmlere, resme ve hatta modaya ilham kaynağı olmuştur. Dekorasyon alanında da Versailles Şatosu mimarisi, dekorasyonu ve dönemin yenilikçi mobilyalarıyla her zaman konuşulmuştur. Bu görkemli şatonun dekorasyonu acaba bugün bizim evlerimiz için de ipuçları taşıyor olabilir mi?

Fener avizeler şu ara yeniden moda. Tabii bizimkiler artık elektrikle çalışıyor ama vintage tasarımlarıyla geçmiştekileri aratmayan fener avizeler bulunabilir. Antre ve hol aydınlatmalarında özellikle çok hoş duruyorlar. Versailles Sarayının pek çok köşesinde fenerlere rastlamak mümkün.

Mobilya köşelerini korumak için bronz kullanımı ilk kez Versailles Şatosu’nda uygulanmıştır. İlk şifonyer de yine Versailles’da kralın yatak odası için tasarlanmıştır. Tasarımları bir yana renkleri ve desenleriyle döşemelik kumaşların her biri tablo gibi göz alıcı. Gök mavisi ve altın sarısının müthiş uyumunu evde kırlent ya da perdelerinizde kullanabilirsiniz.

Şimdilerde çok modern, ilginç tasarımlı kapı kolları üretiliyor ama vintage tarzında ve top şeklindeki kapı kollarıyla evde başka bir hava estireceğiniz kesin. Hele bir de böyle bronz renkte olursa.

Bu tip döşemelik kumaşları daha çok İngiliz tarzına örnek gösteriyoruz ama Versaille Şatosunda çiçek desenine epeyce rastlanır. Beyaz üzerine yeşil ve pembenin en güzel tonlarıyla tasarlanmış bu kumaş renk şeması oluştururken size yardımcı olabilir.

Bu fotoğrafı görünce aynanın etkisiyle olacak aklıma hemen bir banyo düzenlemesi geldi. Yeşil duvar, altın varaklı ayna ve kahverengi banyo mobilyası. Öyle görünüyor ki ortaya şık bir kombinasyon çıkacak. Küçük tuvalet için düşünülebilir. Ya da antrenizde bu düzenlemeyi uygulamayı deneyebilirsiniz. Ayna ne kadar şık olursa uyarlama o kadar başarılı olur gibi geliyor.

Marie Antoinette’in daha sade tuttuğu, dekorasyonuyla ilgilendiği ve kır hayatına uygun olmasını istediği yatak odası. Ana binadaki ihtişamlı odalara göre sade olduğu söylenebilir. Beyaz rengin bolca kullanılmasının bu sadelikte payı büyük. Elbette günümüzde ‘sade’ denildiğinde daha farklı bir stil göz önüne geliyor.

Aksesuar olarak porselenler ve özellikle renkli olanları evinizde Versailles tarzı klasik dekorasyonu tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Kemerli duvarlar ve dama desenli, karo zemin bugün modern binalarda da karşımıza çıkan ve her seferinde mekana masalsı bir hava veren uygulamalardır.

Klasik kanepe ve tekli koltuklar beyaz gövdeli. Orta yuvarlak sehpa siyah üzeri altın varaklı. Altın varaklı aynalar dekorasyonu tamamlıyor. Bu fotoğraftaki renk şemasıyla çarpıcı bir salon dekorasyonu yapılabilir.

Sarayın ana yatak odalarından birindeki renkliliği burada da paylaşmak istedim. Versailles Sarayında mavi, yeşil, pembe ve altın sarısı bolca kullanılmıştır. Renkli ve klasik tarzda bir yatak odası düşünenler bu renkleri göz önünde bulundurabilir. Hatta klasik değil, modern tarzda renkli bir yatak odası için de aynı renkler kullanışlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner