Kilimlerin Sıcak Dünyası

kilim, sıcak ev,

Dekorasyon alanında Türkiye’nin en büyük zenginliklerinden biri de kilim ve halılarıdır. Kilimler renkleri, desenleri ve el işçilikleriyle bir odaya hareket, zenginlik ve sıcaklık katar. Eskidikçe değerlenen ve zamansız aksesuarlardan olan kilimlerle hemen her dekorasyon tarzına uygun bir düzenleme yapılabilir.

Genellikle nötr renklerin kullanıldığı ve dolayısıyla göze fazlasıyla sade gelen odalarda mekana renk katmak için kilimler en uygun aksesuarlardan biridir. Örüldüğü yöreye göre kilimlerin renk ve desenleri farklılık gösterir. Eski bir kilimi modern stildeki yemek odasında rahatlıkla  kullanabilirsiniz. Yukarıda bu tarz kullanıma çok güzel bir örnek görebilirsiniz.

Renkli ve desenli bir kilim ya da halı kullanılacağı zaman mobilyaların düz ve sade renklerde olması odanın daralmasını, kalabalık bir görüntü oluşmasını engeller. Yukarıdaki gibi duvarlara resim ve aksesuar asarak kilim deseni ile odanın geri kalanındaki süslemeler dengelenebilir.

Farklı yörelerin kendine özgü renk ve desendeki kilimleri oturma odasında, antrede, yatak odasında ya da mutfakta kullanılabilir. Diğer aksesuarlarınızla kilimin içindeki renkleri eşleştirerek oldukça hoş bir düzenleme ortaya koymak mümkün olur.

Çoğu kişinin eviyle ilgili ortak şikayeti, sade bir dekorasyon yapmak isterken evin renksiz ve ruhsuz bir görünüme bürünmesidir. İşte böyle durumlarda kilimler imdada yetişebilir. İster büyük bir kilimi ortaya serebilir ister sadece yolluk tipi kilimleri mobilyaların arasına koyabilirsiniz. Her şekilde renkleri ve özel görünümleri ile eve bambaşka bir hava katacaklardır.

Kilimler eski zamanlarda yere sermekten çok eşya sarmak için kullanılırmış. Dolayısıyla kilimleri sadece zeminde değil, yastık, puf hatta döşemelik olarak kullanılırken görebilirsiniz. Eğer halı seçiminizi çoktan yapmışsanız ve kilime yer açamıyorsanız, kilim desenli aksesuarlar da işinizi görebilir. Minderler ya da kilim desenli örtüler veya yastıklarla sözünü ettiğimiz kilim sıcaklığını evinize taşımış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner