Kardeşler Odayı Nasıl Paylaşmalı?

ranza,

Paylaşmak güzel bir şeydir ancak iki kardeş aynı odayı paylaşırken bu güzelliğin eziyete dönme ihtimali unutulmamalıdır. Kardeşler arasındaki çatışmayı önleyecek biçimde ortak kullandıkları odayı nasıl paylaştırabileceğinize dair burada birkaç ipucu bulabilirsiniz.

Sınır Çizmek

Foto: ivoryliving.com

Odanın büyüklüğüne göre başvurabileceğiniz ya da es geçmeniz gereken bir yöntem. Yeri olanlar için odayı görünürde ikiye bölecek paneller kullanmak işe yarayabilir. Böylelikle odada her çocuğa kendi özel alanı ayrılmış olur. Panelin kendi bölgelerine bakan tarafını istedikleri resimlerle ya da kendi el işi çalışmalarıyla süsleyebilirler. Panel yerine tavandan odayı ikiye ayıracak şekilde bir perde de sarkıtılabilir. Odalarına uyumlu bir kumaş ya da sevimli desenleri olan bir örtü ile bu konuyu çözümlemeniz mümkün. Çocuklar kimi zaman, örneğin birlikte oynarken ya da arkadaşlarıyla birlikteyken odayı bölünmüşlükten kurtarmayı tercih edebilir. Bu gibi durumlar için perdenin ya da panelin kolayca açılıp kapanır olması daha iyi olur.

Ortak Kararlar

Kardeşlerin ortak bir duvar rengi seçmeleri gerekir. Sonuçta kendi kişisel alanlarını oluşturma hakları olsa da belli sınırlar olacağı da bir gerçek. Mobilya konusunda da birbirine uyan ve her ikisinin de beğendiği parçalar seçilebilir. Nevresim takımı, masa lambası ya da halı gibi daha küçük parçalarda kendi zevklerini yansıtan ayrı ürünler seçebilirler.

Uyumlu Ama Farklı

Eğer iki ayrı yatak değil de ranzalı bir oda söz konusuysa, ranzalı tek bir mobilya takımı yerine birbirine uygun renkte farklı mobilyalarla kendi kişisel tercihlerini yapmalarını sağlayabilirsiniz. Beyaz mobilyalı bir odada, bir kardeş aynalı beyaz dolap seçerken diğeri çekmeceli bir model seçebilir. Çalışma masalarını da kendi rahat edecekleri şekilde aynı renklerde ama farklı modellerde seçebilirler.

Kardeşlerin aynı odayı paylaşmasının pek çok avantajı da vardır. Paylaşmayı öğrenmek ve bir başkasının yaşam alanına saygı duymak gibi konularda erken dönemde güzel bir deneyimdir. Yine de her çocuğa kendini ifade edebilme şansı tanınmalıdır. Çocuklardan hiçbiri benim odam yok hissine kapılmamalıdır.

Alçıpan Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Evde LED Aydınlatma Dekorasyonu

Kitaplık Dekorasyon Örnekleri

Rustik Kulübe Tarzı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner