Kahverengi ve Yeşil Dekorasyon Önerileri

kahverengi, renk, yeşil,

Kahverengi ve yeşil renklerini bir araya getirmeye karar verdiyseniz kesinlikle doğru yoldasınız. Bir göl kıyısında ya da ormanlık bir alanda olduğunuzu farz edin. Etrafta en çok hangi renkler var? Elbette yeşil, kahverengi ve mavi tonları. Bu renklere gözümüz alışıktır, son derece doğal bir biçimde algılarız ve üzerimizde dinlendirici etkileri olur. Gelelim bu renkleri evimizde nasıl uygulayacağımıza. Burada evinizi düzenlerken yararlanabileceğiniz kahverengi ve yeşil ağırlıklı dekorasyon önerileri bulabilirsiniz.

Kartela

 • Evinizde kahverengi ve yeşil dekorasyon istediğinize karar verdiniz. Bu önemli bir adım çünkü dekorasyonda renk ve tarza karar vermek temel adımların başında gelir. Ancak sadece kahverengi ve yeşil demek yeterli değil. Yardımcı bir renk daha eklemelisiniz.
 • Üstelik seçtiğiniz renklerin tonları da önemli. Yeşil dediğimizde zeytin yeşili, çağla, fıstık yeşili diye uzayıp giden bir listenin içinden hangi tonları bir araya getirmek istediğinizi seçmelisiniz. Bu konuda size yardımcı olmak için gündelik hayattan ve çoğunlukla doğadan seçilmiş uyumlu renk birliktelerine aşağıda yer verdik.
 • Bu kartelaları inceleyin ve hangi kartelanın daha çok hoşunuza gittiğine bir bakın. Yardımcı renk olarak turuncu, mavi ya da pembe tonlarını düşünebilirsiniz.

Hatırlayın

 • Evinizde bu renkleri mobilya, döşeme ve aksesuarlar arasında paylaştırmalısınız. Canlı ve çarpıcı renkleri aksesuarlarda tercih etmeli ve daha az kullanmalısınız. Aksi halde göz yorucu ve iç bayıcı olabilir.
 • Kahverengi mobilya ve yer döşemelerinde kullanıma uygundur. Yeşil ve kahverengi temalı bir evde, ahşabı bolca kullanabilirsiniz.
 • Eğer odanız küçükse duvar ve zeminde açık tonları kullanın. Derinlik yaratmak için duvarlardan birini daha farklı bir tonda boyayabilirsiniz.
 • Koyu kahverengi üzerine yeşil elma tonu gibi kontrastlı kombinasyonlar odaya hareket getirir. Duvar kağıdı ya da kanepe kumaşında bu tip, koyu zemin üzerine açık renk desenler ilgi çekici bir etki yaratabilir. Renkleri bu şekilde dengeleyin.
 • Koyu renk duvar denemeye cesaretiniz varsa Çikolata Rengi Duvar Dekorasyonu başlıklı makaleye mutlaka bir göz gezdirin.

Unutun

 • Asla gelişigüzel tonlara evet demeyin. Duvar için öylesine bir yeşil, perde için öylesine bir kahverengi seçmeyin. Bir fotoğraf ya da tam istediğiniz renklerde bir hediye paketi gibi hoşunuza giden örnekler elinizin altındayken alışverişe çıkın. Ne istediğim aklımda demekten vazgeçin.
 • Renklerin tonları arasında mutlaka tutarlılık olsun. Duvar başka bir yeşil, yastıklar başka, sehpa başka bir ton kahverengi, pencere çerçeveleri farklı bir kahverengi: bu durumu gerçekten idare edebilecek misiniz? Bu kadar iddialı olmayın, sonuç kafa karıştırıcı ve zevksiz bir dekorasyon olabilir.

Deneyin

 • Kahverengi ve yeşili vurguladıktan sonra çiçek, puf ya da halı gibi aksesuarlardan birini göz alıcı bir pembe ya da mavi renkte seçin. Bunu yalnızca bir köşede deneyin, evin geneline dağıtmanıza gerek yok.
 • Ev bitkilerinden yararlanın. Seçtiğiniz renklere canlı, yeşil bitkilerden daha uygun bir aksesuar düşünülemez.
 • Hasır ve sepet eşyalara dekorasyonunuzda yer açın. Doğal malzeme sizin doğal renklerinize  ayak uyduracak ve evinizi sıcak kılacaktır.

Fotoğraflar: Design-seeds.com, Flickr, Etsy.com, Tumblr, Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner