Kahverengi Koltuklara Uygun Perde

bej pembe mavi lila salon dekorasyon, bej rengi koltuklarauygun yastiklar, fon perde, kahverengi, kahverengi dekorasyon, kahverengi koltuk, koyu renk eşyaya nasıl koltuk seçilir, krem yeşil ve kahverengi koltuk, pembe mavi salon, yesil ve kahverengi salon dekorasyon modelleri,

Evini kahverengi koltuklarla döşemiş olanlar zaman zaman salonun sıkıcı veya karanlık gözüktüğüne dair endişeye kapılırlar. Aslında kahverengi koltuk takımları, dekorasyonda ev sahibine büyük kolaylıklar sağlayan, bol seçenek sunan bir seçimdir. Karanlığı veya tekdüzeliği önlemenin yollarından biri, dekorasyonu zenginleştirecek, kahverengi koltuklara uygun perde seçimi yapmaktır.

kahverengi-koltukla-turuncu-perde

Kahverengi doğada sıkça karşımıza çıkan bir renktir.Toprağı, ağaç gövdelerini, dalları çağrıştırır. Dolayısıyla sıcak renklerle uyumlu olacak bir renktir. Sıcak renkler dediğimizde:

 • Altın sarısı, bal rengi tonları
 • Kiremit rengi, pas kırmızısı, diğer kırmızı tonları
 • Yanık turuncu kahverengi koltuklara yakışacak sıcak renklere örnektir.

Yeşil soğuk renkler grubunda sayılır ancak ara bir renktir yani bazı tonları sıcağa yakındır. Örneğin zeytin yeşili ile hem huzur veren ama hem de sıcaklığı bozmayan bir dekorasyon yapılabilir.

bal-rengi-perdeler

kirmizi-perde-kahverengi-koltuk

Koyu renk koltuklar için eğer koyu renk perde seçmişseniz salona açık renk aksesuar, eşya vb eklemeyi unutmamalısınız. Örneğin krem ya da ten rengi dekoratif yastıklar dengeleyici olabilir.

acik-mavi-perdeler

Soğuk Renkler

Kahverengi koltuklar sıcak renklerle olduğu kadar soğuk renklerle de yine bir o kadar uyumlu olabilir. Kahverengi ve soğuk renkler yan yana geldiğinde dengeli bir görünüm ortaya çıkar. Soğuk renkler sakinleştirici etkiye sahiptir.

 • Mor, lila, eflatun benzeri renkler
 • Toz mavi, açık mavi, turkuaz, koyu turkuaz, gri mavi, çelik mavisi benzeri tonlar
 • Yaprak yeşili, su yeşili, pastel yeşil, uçuk yeşil, zeytin rengi benzeri tonlar kahverengi koltuklara uygun perde renkleri olabilir.

kahverengi-mavi-uyumudesenli-perdemavi-perde-ornekleriturkuaz-perde-orneklerikahverengi-koltuk-yesil-perde

Yukarıda anlattığımız soğuk renklerin birlikte kullanıldığı örneğin mavi-yeşil ya da mor-turkuaz renklerde desenli perdelerle canlı, tarzı olan, modern ya da retro tarz dekorasyon yapılabilir.

notr-renk-perdeler

Nötr Renkler

Koyu kahverengi koltuklar söz konusu ise, her renkle uyumlu nötr renkleri kullanarak risk almamış olur ve her şeyin yolunda gitmesini sağlarsınız. Nötr renkler hangileri, aşağıdaki paragrafta bulabilirsiniz.

iki-renk-perdenotr-perde-renkleribambu-storlar

Beyaz, çok açık bej, ten rengi, kum rengi, krem rengi veya ten rengi gibi nötr renkler sayesinde ‘Kahverengi koltuklara hangi ne perde uyar?’ diye uzun uzun düşünmenize gerek kalmaz. Kararsızsanız ve renkli perde hoşunuza gitmiyorsa bu açık renklerden şaşmayın. Eğer belli belirsiz de olsa bir renk olsun derseniz bu doğal renklerin bir parça yeşile kaçanlarını sorabilirsiniz.

 • Aydınlık ve açık renk duvarları olan bir salonda kahverengi koltuklarla kahverengi perdeler de kullanılabilir.

sari-perdeler

Parlak Renkler

Herkesin farklı bir zevki var ve kimileri de evinde cesurca tercihler yapmak, dikkat çekici ve hatta çarpıcı bir dekorasyon ortaya koymak isteyebilir. İşte böyle zamanlarda kahverengi koltukları sarı, turuncu, pembe, kırmızı renklerin en parlak tonlarıyla birlikte kulllanabilirsiniz.

Böyle bir dekorasyonda bu parlak rengin çok az da olsa bir çerçeve ya da küçük bir puf gibi bir aksesuarla salonun farklı bir köşesine daha eklemeyi unutmayın.

Kahverengi dekorasyon konusunda daha fazla ipucuna ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki makalelerimize de bir göz atmak isteyebilirsiniz:

 • Kahverengi Koltuklara Ne Renk Halı Almalı?
 • Kahverengi Salon Dekorasyonu
 • Dekorasyonda Kahverengi ile Uyumlu Renkler
 • Kahverengi ve Yeşil Dekorasyon Önerileri
 • Beyaz, Bej, Kahverengi Tonlarıyla Çarpıcı Odalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner