Kahverengi Koltuklara Ne Renk Halı Almalı?

acik kahverengi koltuk, halı rengi, kahverengi, kahverengi koltuk,

Kahverengi, zaman içerisinde pek çok kez test edilmiş ve oturma grubu için uygun bir renk olarak kabul görmüş, yaygın olarak tercih edilen bir renktir. Diğer renklerle uyumludur, kir göstermez ve en önemlisi klasik bir tema için de minimalist, modern bir görünüm için de kullanılabilir. Kahverengi koltuklar için ne renk halı seçeceğiniz hem salondaki diğer öğelere hem de nasıl bir tarzınız olduğuna bağlı olarak değişir.

aksesuar-rengi-ve-hali

Koyu kahverengi koltuklarınız varsa: pastel, açık tonlardan, yumuşak renk bir halı seçin. Böylece koyu rengi biraz açar ve mekanı aydınlatmış olursunuz.

acik-kahve-koltuk

Açık kahverengi koltuklarınız varsa: koyu renk bir halı ile kontrast yaratabilir ve böylece salonun daha derinlikli, daha çarpıcı görünmesini sağlayabilirsiniz.

kirmizi-hali-kahverengi-salon

Kahverengiyi tamamlayan renkler: Koltuklarınız kahverengi olsa bile, tonuna bağlı olarak koltuklarınız başka bir renge daha yakın olabilir. Örneğin turuncuya ya da griye kaçan kahverengi tonları vardır. Bu durumda seçtiğiniz kahverengi tonuna bağlı olarak kırmızı, boz rengi ya da sarı gibi kahverenginin içinde mevcut olan bu gizli rengi halıda kullanıp koltuklarınızla eşleştirebilirsiniz.

kontrast-hali-rengibej-ve-turuncu-uyumu

Eğer risk almak istemiyorsanız, kahverengiye genel olarak yakıştığı kabul edilen krem rengi, açık bej, koyu kırmızı, mavi-gri, kiremit ya da pas rengi halı kullanabilirsiniz.

klasik-tarz-hali

Klasik tarzda, desenli bir  halı almayı düşünüyorsanız, bu durumda halıdaki renklerle odadaki aksesuar rengini eşleştirmeyi düşünebilirsiniz. Böyle bir halıyı olduğu gibi koltuk rengine göre düşünmek yerine kırlent, tablo, vazo, biblo benzeri aksesuarların halıdaki renkler arasından seçilmesi, odada bir bütünlük duygusu yaratmanızı sağlayacaktır.

bej-renk-hali

Bej renk kahverenginin en açık tonlarındandır. Bu nedenle kararsızsanız ve halı rengine bir türlü karar veremiyorsanız bej renk bir halı düşünebilirsiniz. Bu şekilde aksesuar rengine karar verirken de halı sizi zorlamaz. Çünkü bej renk diğer renklerin çoğuyla da uyumludur.

koltuk-ve-hali-secimi

Kahverengi koltuklarla kahverengi halı yan yana gelmişse, bu durumda salonun enerjisi iyice negatife kaymaya başlar. Salonu canlandıracak, biraz enerji katacak renk eklemeleri düşünülebilir. Turkuaz, yeşil, turuncu gibi renkleri deneyebilirsiniz. Koltuklar koyu renk, halı da koyu renk ağırlıklı olacaksa duvarların açık renk olmasında fayda var. Aksi takdirde çok karanlık bir salon ortaya çıkabilir.

koyu-kahve-kanepe

Koltuklarınız düz renk ise, desenli bir halı odaya hareket getirir. Kahverenginin ağırlığını alır. Ancak koltuklar desenliyse halı seçerken dikkat etmeli. Desenleri birbirine yakıştırmak önemli hale gelir. Desenlerle aranız iyi değilse o zaman, ya koltuklarınız ya da halınız desenli olsun. Böylece karmaşa engellenir.

koyu-renk-hali-ve-koltuk

Kahverengi koltuklarla aynı renk halı kullanmak aydınlık bir salonda iyi bir fikir olabilir. Yukarıdaki gibi hem duvarlar hem de zemin açık renk olduğunda bu uygulama daha iyi durur. Sade bir görünüm isteyenler ve salonda fazla renk sevmeyenler için ideal.

acik-kahve-kanepe

Açık kahverengi koltuklarla mutlaka koyu renk halı kullanmanız gerekmez. Yine açık tonda bir halı seçilebilir. İçinde farklı renkler barındıran, açık zemin rengine sahip bir halı salonu hareketsizlikten kurtaracaktır. halının içindeki renklere uygun aksesuarlarla dekorasyon tamamlanabilir.

mavi-hali-kahverengi-koltuk

Kahverengiyi tamamlayan renklerden biri de mavidir. Ancak mavinin tonunu iyi seçmek gerekir. Genellikle turkuaz ya da mavi-gri tonları salona daha çok yakışır. Yine de turkuaz renkli bir halı alırken birkaç kez kararı gözden geçirin. Bu kadar parlak bir rengin salona hakim olması ileride canınızı sıkabilir. O nedenle halıda daha pastel tonlara yönelmekte fayda var.

yesil-hali-kahverengi-koltuklar

Kahverengi ve yeşilin doğadaki uyumunu salona da taşımak mümkün. Halıyla aynı tonda yastıklar, vazolar veya yeşil bitkiler kullanarak görüntü tamamlanabilir.

siyah-beyaz-halilar

Kahverengi, turkuaz, beyaz ve siyah-beyaz halı. Hemen aklımıza gelmeyecek bazı renk birliktelikleri, işte böyle güzel sonuç verebiliyor.

kahverengi-gri-uyumu

Kahverengi ve gri yan yana geldiğinde sıkıcı bir görüntü ortaya çıkar diye düşünüyorsanız, unutmayın ki sonucun ne olacağı biraz da sizin elinizde. Gümüş rengi aksesuarlarla eşleştirilen bu desenli halı, hiç de sıkıcı görünmüyor. Halının tasarımı, hangi aksesuarlarla tamamladığınız ve dekorasyon tarzı da en az halının rengi kadar önemlidir.

kirmizi-hali

Bana göre çok kırmızı bir uygulama ama unutmayalım ki, herkes kendi tarzını ifade edecek şekilde bir salon düzenleme hakkına sahip. Eğer kırmızı size evinizi sevdirecekse, kahverengi koltuğunuzu kırmızı halı kadar, kırmızı duvarla da tamamlayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner