Kahve, Beyaz Salonlara Uygun Perde Rengi Seçimi

bej, kahverengi,

Takipçilerimizden biri gönderdiği e-posta ile bize, kahverengi koltuk takımı ve yine kahve ile beyazın birleştiği diğer mobilyalarına uygun perde renklerinin neler olabileceğini sormuş. Kahverengi, beyaz, krem rengi, bej gibi nötr renkler pek çok sıcak ve canlı renkle birlikte kullanılabileceğinden ortada epey bir seçenek olduğu doğru. En iyisi örneklere bakıp bazı ipuçlarını da akılda tutarak karar vermek.

Perdenizi renklendirmek istediğinizde bunu mutlaka perdeyi bambaşka bir renkte seçerek yapmak zorunda değilsiniz. Eğer seçtiğiniz aksesuar renginin salona fazla hakim olmasını istemiyorsanız, perdenizi tümüyle renkli değil de, aksesuar renginde desen içerecek şekilde seçebilirsiniz. Yukarıda bej üzerine kırmızı çizgili bir perdeyle kırmızı salona katılmış. Kıpkırmızı perdeler yerine bu çok daha iyi bir yöntem olabilir.

Desenli perde kullanırken elbette diğer eşyalarınızın desenli olup olmadığı önemlidir. Sık desenli koltuklarınız, desenli duvar kağıdınız varsa perdelerin düz renk seçilmesi daha iyi olur. Desenli koltuklarla desenli perde kullanacaksanız eşleştirmenizi iyi yapmalısınız. Birbirine yakışacak desenleri, gözü yormayacak şekilde bir araya getirmelisiniz.

Renk seçimi konusunda zorlanıyorsanız aslında salonunuzun renklerine sadık kalıp desenli bir perde seçerek de salona hareket getirebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğraf buna güzel bir örnek. Perdelerde kahverengi ve beyaz kullanılmış. Vurgu rengi olarak sarı, sdece aydınlatma ürünlerinde tercih edilmiş.

Kahverengi ve beyaz ağırlıklı bir salona renk katmak istediğinizde en parlak renkleri düşünmek zorunda değilsiniz. Karamel, hardal rengi, pastel yeşil gibi tonlar çok parlak ya da canlı olmasalar bile bu tip bir salona renk katarlar.

Perde rengini kırlentlerde de kullanmanız, perdelerle salonun bütünleşmesini sağlar. Diğer aksesuarlarınızı da perde renginde seçebilirsiniz ama bu konuda kademe kademe hareket etmekte yarar var. Kırlentlerinizi de renkli seçtikten sonra salona bir göz atın. Rengi yeterince kullandığınızı hissediyor musunuz? İç sesinize kulak verin ve rengi daha fazla salona katıp katmayacağınıza kendi zevkinize göre karar verin.

Yukarıda kahverengi ve beyaz ağırlıklı salonlarda kullanılan kırmızı, mavi, yeşil ve turuncu perdeleri görüyorsunuz. Bu perdelerin kullanıldığı duvar renklerini de dikkate alabilirsiniz. Beyaz ya da krem rengi gibi açık renk duvarlarda renkli perdeleri rahatça kullanabilirsiniz.

Salonunuz küçükse ve koltuklarınız da koyu renkliyse, perdeleri renkli seçmek salonu olduğundan küçük gösterebilir. Bu durumda tümüyle renkli bir perde yerine örneğin sadece uçlarında vurgu rengi olan, açık renk perdeler kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner