Kadife ile Dekorasyon

kadife,

Kadife, hem şık hem de rüküş tasarımlar sınıfına girebilen bir kumaştır. Eğer dekorasyonda kadife kullanırken gereğinden cömert davranırsanız eviniz bir anda eski Yeşilçam filmlerinden fırlamış gibi görünebilir. Evde kadife kumaş kullanırken cimri davranmak aynı zamanda şıklığın da anahtarı olacaktır.

Bu kumaşın en güzel yanlarından biri de yumuşak dokusudur. Yumuşak ve sıcak görünümünün yanı sıra, dokunduğunuzda da aynı hissi verir. Bir odaya kadife kumaş eklendiğinde sıcak ve insanı kucaklayan bir atmosfer yaratmak mümkündür. Burada önemli bir nokta, dekorasyon tarzınızı ve nasıl bir atmosfer ortaya çıkacağını belirleyen öğelerden biri de elbette kadife kumaşın rengidir.

Pastel tonlardaki veya parlak renklerdeki kadife mobilyalarla odaya hiç ummadığınız kadar enerjik ve canlı bir hava katabilirsiniz.

Kadife deyince akla hemen koyu renkler gelir ama kadife esnek bir kumaştır. Çok farklı tarzlara ayak uydurabilir. Klasik formdaki mobilyalara olduğu kadar modern tasarım mobilyalarda da kullanılabilir. Kadife kaba ve hantal bir kumaş diye ünlenmiş olabilir. Oysa çok zarif ve neşeli olabilir.

Peki kadifeyi nasıl kullanmalı, evde nasıl bir eleme yapmalı? Kadife en dayanıklı kumaşlardan biri sayılmaz. Yıllar içinde yer yer renk atmaları, ezilme veya parlama görülecektir. Bu nedenle çok kullanılan, trafiği yoğun mobilyalar da değil de az kullanılan eşyalar kadife seçilebilir. Örneğin televizyon seyrederken sürekli uzandığınız kanepe yerine, misafire ayırdığınız koltuklar veya büyük bir puf kadife olabilir.

Eski dönemlerde kadife çok daha pahalı bir kumaşmış. Bu nedenle saraylarda, köşklerde kullanılır, ağır havasıyla bu yerlerin resmiyetine uygun bir malzeme olarak görülürmüş. Günümüzde kadife en pahalı kumaşlardan biri değil ama örneğin kadife perdeler bir salonu hemen klasik ve resmi bir havaya bürüyebilir. Bir odaya baştan sona püsküllü kadife perdeler asmak yerine, belki tek bir kanat halinde kullanıp çarpıcı bir odak noktası oluşturabilirsiniz. Ya da koyu renkler yerine örneğin uçuk pembeyi tercih ederek kadifenin ağırlığını hafifletebilirsiniz.

Kadifeye daha çok koltuk döşemelerinde ve yastıklarda rastlarız. Ancak bu şık kumaştan yatak örtüsü veya yorgan kullanılması da mümkündür. Ağır ve sıcak tutan bir kumaş olarak kış aylarının sert geçtiği evlerde gayet kullanışlı olabilir. Yatak odasından söz açılmışken kadife yatak başlıkları sıcak ve rahat bir yatak algısını vurgulayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner