İskandinav Tarzı Yatak Odaları

İskandinav tarzı,

İskandinav tarzını beğenmemek çok zor. Aydınlık, sade ve sıcak. Bu, çoğumuzun hayallerindeki evin tarifi değil mi? Modern tasarımlı, düz mobilyalar sıcak aksesuarlarla bir araya gelir. Parlak renkli kumaşlarla soğuk metal yüzeyler son derece düzenli, şık odalar meydana getirir. Yatak odaları İskandinav tarzının ferahlığından ve olumlu enerjisinden faydalanmaya en uygun odalardır.

İskandinav tarzı yatak odalarının genel özellikleri arasında ahşap detaylar, modern yataklar ve sade çizgili mobilyalar sayılabilir. Bazı mekanlar geçmişin, bugünün ve geleceğin iç içe geçtiğini hissettiren bir tasarıma sahiptir. Klasik bir avize ya da sallanan sandalye modern çizgilerle bir araya gelince böyle bir zamansızlık ortaya çıkar.

İskandinav tarzının karakteristik öğelerinden biri de mekanda, örneğin zemin döşemelerinde, kullanılan ahşap malzemedir. Ancak bu durum ahşabın sadece zeminle sınırlı kalması gerektiği gibi algılanmamalıdır. Ahşap yatak başlığı ya da ahşap komodinler de yatak odasında kullanılabilir. Ahşabın dozunu dengelemek için odanın büyüklüğü ve ne kadar ışık aldığı gibi detaylara dikkat edilmelidir. Fazla ahşap, karanlık bir yatak odasını daha da karartabilir. Oysa İskandinav tarzı bir yatak odasında açık renkler ve ışık ağırlıktadır.

Sade Tasarımlı Mobilyalar

İşçiliği ile değil ince hatlarıyla, düz çizgileriyle öne çıkan, modern tasarımlı yatak odası mobilyaları bu tarz için daha uygundur. Seçtiğiniz mobilyalar mutlaka sert köşeli olmak zorunda değildir. Aksine yuvarlak, kıvrımlı tasarımlar odayı ilginçleştirir. Ancak eşyaların hafif görünmesi, odada az yer kaplaması, en azından öyle görünmesi beklenir. Köşeli bir yatakla yan yana gelen yuvarlak bir komodin gibi kontrast yaratan eşleştirmeler İskandinav tarzında göze batmayacaktır.

Metalik Vurgular

Metal aksesuarlar odaya ışıltı katacak ve donuk bir dekorasyonu engelleyecektir. Endüstriyel tasarımlı bir lamba ya da metalik gri bir sandalye veya mat gümüş renkte dolap süslemesi benzeri ayrıntılarla odaya bu ışıltı eklenebilir. Bazen tek bir parça metal obje veya aksesuar yeterlidir. Odadaki ahşap benzeri doğal malzemeyle kontrast oluşturacak bir parça görevini fazlasıyla yerine getirir.

Göz Alıcı Ev Tekstili

İskandinav tarzında renklere her zaman yer vardır. Hem de canlı, parlak renklerin odanın herhangi bir köşesinden sürpriz yaparak çıkması beklenir. Renkleri kullanmak için tercih edilen malzeme ise genellikle ev tekstilidir. Koltuk örtüsü, kilim, yastıklar ve tabii yatak odasında yatak örtüleri renk konusunda öne çıkan başlıca alanlardır.

Renkleri desenle birleştirmek istediğinizde çiçek, puanlı ya da dantel desen gibi yumuşak desenler kullanabilirsiniz. Yumuşak demişken, yumuşak, pofuduk, doğal kumaşlar odanıza sıcaklık katmanızda epey işe yarar. Dokusu sizi de rahatlatacak olan bu tip tekstil ürünleriyle yatak odanız rahatlatıcı bir kimlik kazanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner