İskandinav Tarzı Mutfak Dekorasyonu

beyaz, İskandinav tarzı,

İskandinav mutfakları modern tarzları ve ferahlıklarıyla bilinir. Beyaz duvarlar, ahşap ayrıntılar ve renkli aksesuarlar tarzı belirler. Beyaz hakimiyetine karşın bir Akdeniz mutfağı kadar sıcak olmayı başarabilen İskandinav tarzı mutfaklarda metal öğeler, heykelimsi detaylar ve basit çizgiler göze çarpar.

İskandinav mutfaklarında duvar rengi genellikle beyazdır. Hatta sadece duvarlar değil mutfak dolapları da çoğu kez beyaz kullanılır. Böylelikle mutfak duvarları bembeyaz bir tuval oluşturur. Bu sade arka plan, renkli aksesuarlar, modern ve metalik dokunuşlar için boş bir sayfa gibi uygun bir zemin hazırlar.

Beyaz rengin hakim olduğu bir mutfağa biraz renk katmak istediğinizde sahiden de çok az çabayla büyük sonuçlar elde edilebilir. Renkli bir sandalye, renkli bir fırın, renkli dolap kapağı benzeri bir dokunuş mutfağa enerji katmaya yetebilir. Kendinizi asla kısıtlanmış hissetmeyin. İskandinav tarzı bir mutfakta rengin nereden fırlayacağı belli olmaz. Tıpkı bu yeşil zeminde olduğu gibi.

Böyle bir mutfakta mutfak eşyalarının aksesuar yerine geçmesi işinizi kolaylaştırır. Mutfağa süs olsun diye aksesuar eklemek zordur, kalabalık yaratır. Oysa günlük olarak kullandığınız el havlusu, kavanoz, sürahi benzeri mutfak eşyalarını renkli seçerek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Heykelimsi eşyalardan söz etmiştik. İlginç tasarımlı bir lamba ya da duvar rafı ile beyaz mutfağınızı daha da çarpıcı kılabilirsiniz. Bu tip ayrıntılar mutfağa İskandinav karakterini yansıtmanızı kolaylaştırdığı gibi mutfağın da daha çağdaş ve eğlenceli görünmesini sağlar.

Beyazdan çok söz ediyoruz ama bu mutfağın tepeden tırnağa kar beyaz olacağı anlamına gelmiyor elbette. İskandinav tarzında özellikle ahşap ve çarpıcı ayrıntılar önemlidir. Ahşap zemin dilediğinizce koyu tonda olabilir. Duvarların renkli olmasını istiyorsanız uçuk bir mavi kullanabilirsiniz. Ya da zemin ve duvarları çok açık ton seçip renkli mutfak dolapları taktırabilirsiniz.

İskandinav tarzıyla biraz haşır neşir olduğunuzda beyaz dolapların arasından fırlayan renkli duvar fayansları ya da yarı ahşap yarı lake beyaz mutfak dolapları daha anlaşılır seçimler olacaktır. Metal renkte beyaz eşyalar da bu tarz için oldukça kullanışlı olabilir.

Yukarıdaki fotoğraf az önce söylediklerimizi doğrular nitelikte. Koyu rengin açık zeminde oluşturduğu muhteşem kontrast bu kez mutfak dolaplarıyla elde edilmiş. Bir kez daha söyleyelim, İskandinav tarzında mutfak dolaplarının beyaz olması şart değil. Yine de fotoğrafta beyaz rengin hakimiyetine ve dolapların nasıl kontrast oluşturduğuna dikkat edin.

Konu desen olduğunda bunu, mutfağa kendi zevkinizi ve kendi tarzınızı katmak için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Duvar süslemeleri, duvar kağıdı, halı ya da perde gibi mutfak tekstil öğelerinde özellikle İskandinav tarzının popüler deseni, çizgi desenini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner