İngiliz Tarzı Mutfak Dekorasyonu

İngiliz tarzı,

İngiliz tarzı bir mutfak dekorasyonu kadar size kendinizi ‘evinizde’ hissettirecek dekorasyon tarzı azdır. Sıcak, rahat, çiçek ve doğal malzemeyle bezenmiş İngiliz tarzı mutfağınız evde kendinizi en rahat hissettiğiniz odalardan biri olabilir. İngiliz tarzı denildiğinde, mutfağınızın bir kır evi oladuğunu düşünün ve eviniz şehrin merkezinde bile yer alsa, siz burayı mutfağın kapısı yeşil bir vadiye açılıyormuş gibi döşemelisiniz.


Yeşil vadi demişken, dekorasyon için doğadan ilham almanın tam zamanıdır. Çiçeklerden, ağaçlardan, bahçelerden ilham alın. Çiçek desenli, porselen, bakır, ahşap malzemelere yer verin. Kendi stilinizle birleştirdiğiniz sürece samimi ve sıcak bir mutfak ortaya çıkarmamanız için bir neden yok.


Renk skalasına bir göz atalım: Altın rengi, sarı, kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz İngiliz tarzı bir mutfak için uygun renklerdir. Tabii ahşap malzemeyi ve ahşap rengini de atlamamalıyız. Az önce sıraladığımız iç açıcı ve yaz çiçeklerini yansıtan renklerden sizin zevkinize uygun, üç renklik bir kartela seçebilirsiniz. Renklerden birini ana renk olarak kullanıp diğerlerini ise aksesuarlarda ve vurgu rengi olarak kullanabilirsiniz.


Kararsız olanlar için mavi, yeşil ve beyaz bir İngiliz tarzı için oldukça uygun bir renk paletidir. Diğer bir alternatif de soluk bir sarı, uçuk pembe ve krem rengi olabilir.

Mümkğnse mutfak mobilyanızı meşe ya da ceviz olabilir, ahşap seçin. Cam kapaklı, eski tip mutfak dolaplarına rahatlıkla yer verebilirsiniz. Yıpranmış ahşap görünümü İngiliz tarzında sıkça kullanılan bir tarzdır. Dilerseniz eskicide bulduğunuz eski bir mutfak dolabını bile kullanabilirsiniz.

İngiliz stilini kendi zevkinize göre şekillendirmeniz gerektiğinden söz etmiştim. Bununla ne demek istediğimi yukarıdaki iki fotoğraf çok iyi açıklıyor. Aksesuar seven, renkler ve desenler arasında kaybolmayı tercih eden biriyseniz mutfağınız için pek çok aksesuar seçeneğiniz var. Porselenler, desenli yastıklar, biblolar, nostaljik objeler raflarınızı doldurabilir.

Oysa daha sade bir dekorasyondan yana olanlar için de İngiliz tarzı uygun olabilir. Açık renk ahşap dolapları, birkaç porselen aksesuar ve nostaljik tipte mutfak gereçleriyle tamamlamanız yeterli.

Klasik tipte mutfak sandalyeleri, porselenler için bir vitrin, porselen ve bakır mutfak gereçleri dekorasyonunuzda kullanabileceğiniz diğer öğeler.

Perde ya da örtüleriniz için basma kumaşlar, desenli veya işli tekstil ürünleri kullanabilirsiniz. Sepetlere, duvara asılı bakır kaplara, şal ya da çiçek desenlerine ve tabii ki bitkilere İngiliz tarzı dekorasyonda bolca yer ayırabilirsiniz.

Mutfağında yer olanlar için bir mutfak bankosu ya da yemek masası bu tarz için son derece uygun olabilir. BU kadar sıcak ve rahat bir ortam yarattıktan sonra mutfakta vakit geçirmemek olmaz. Arkadaşlarınızla ya da evdekilerle vakit geçirebileceğiniz, bir kahve içip sohbet edebileceğiniz rahatlıkta bir köşe yaratabilirsiniz. Mutfağınız içinde dolaşmaktan korkulacak, steril bir görünüme değil, aksine içeride rahatlıkla vakit geçirilecek samimi bir ortama sahip olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner