İngiliz Country Tarzı Yatak Odası Dekorasyonu

country tarzı, el orgusu, İngiliz tarzı,

İngiliz country (kır) tarzı yatak odaları rahat ve tabiri caizse samimi bir havası olan yatak odalarıdır. Bu dekorasyon tarzının zorlayıcı bir özelliği odadaki ögelerin birbirleriyle fazla uyumlu olmamasıdır. Genellikle renkleri ve desenleri birbirine yakıştırarak dekorasyon yapmaya meyilliyizdir. Ancak country tarzında uyumsuzluğun uyumunu yakalamak gerekir. Bu durumu örneklerle açıklayalım.

Country tarzı yatak odası için antikacılardan, aile büyüklerinden veya eskicilerden toplayacağınız eşyalar kesinlikle bu tarzı en iyi yansıtan parçalar olacaktır. Mobilyaların eskitilmiş görünümlü olması country stil dekorasyona daha uygundur.

Ahşap malzeme, yumuşak dokulu kumaşlar ve çiçek deseni anahtar kelimeler. Yatağınızda ahşap ya da ferforje yatak başı, hatta karyola tercih edebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüze benzer ahşap bir sandık ve gardırop odanızı tamamlayacaktır.

Country tarzı dekorasyonun favori duvar renklerini pembe, kayısı rengi, açık yeşil ve krem rengi olarak sayabiliriz. Büyük çiçek desenleri olan bir duvar kağıdı da pekala kullanabilirsiniz ancak unutmayın ki çok fazla desen yatak odasında yorucu da olabilir.

Country tarzı bir yatak odasının sanki başka bir yüzyılda döşenmiş gibi görünmesi kesinlikle bir artıdır. El işi, el örgüsü yatak örtüleri, ahşap zemin ve porselen aksesuarlar bu görünümü elde etmenizde yardımcı olabilir.

Tıpkı mobilya seçiminde olduğu gibi aydınlatma ürünlerinizi de eski model ve antika görünümlü lambalar arasında seçmeniz odanızda country tarzınızı vurgulayacaktır. Bolca doğal ışık alan hatta bahçe manzaralı bir pencere ‘kır evi’ kavramını vurgulamanızda yardımcınız olacaktır.

Daha modern bir yaklaşımla country tarzını bugüne uyarlamak isteyenler renklerle oynayarak ve eşyaların eski görünümlerinden feragat ederek bunu başarabilirler. Yine de odada doğal malzeme kullanmaya ve çiçek deseni kullanmaya devam etmelisiniz. Çiçek desenli, eski veya Doğu işi bir halı çarpıcı bir etki yaratabilir.

Perde konusunda da cesur davranabilir ve seçtiğiniz renk paletine sadık kalarak dilerseniz uzun, dökümlü ve desenli bir modeli kullanabilirsiniz. Uyumsuzluğun uyumundan söz etmiştim. Yukarıdaki fotoğraf güzel bir örnek. Renkler birbirini tamamlasa da ne mobilya da ne de desenlerde herhangi bir ‘takımdan’ söz etmek mümkün değil.

Dekorasyon tarzınız ne olursa olsun kendi zevkinizi ve karakterinizi göz ardı etmemelisiniz. Çok canlı ya da çok sade bir odayı yine de country tarzını benimseyerek, ortaya koyabilirsiniz. Yukarıda iki zıt örnek görüyoruz ve İngiliz tarzına ikisinin de yakın olduğu söylenebilir. Duvar rengi, yatak örtüsü desenleri, halılar, ferforje karyola ya da vintage ahşap mobilyalar sizin tarzınızla birleşerek hem country tarzı bir oda döşemenize hem de odaya kişiliğinizi katmanıza izin verecek biçimde düzenlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner