İngiliz Country Tarzı Salon Dekorasyonu

ahşap mobilya, ahsap mobilyaya ne renk kumas, döşemelik kumaş, eskitme mobilyaya ne renk duvar, İngiliz country tarzı, ingiliz salon dekorasyonu, ingiliz salon modelleri, ingiliz tarzi salon dekor, poselen sehpa, renkli cam salon aksesuarları,

İngiliz Country (kantri diye okunur) tarzı dekorasyon sayesinde ister  geleneksel bir biçimde ister modern öğelerle harmanlayarak kır hayatının özelliklerini salonunuza taşıyabilirsiniz. ‘Country‘ sözcüğünün Türkçe’deki farklı karşılıklarından biri de ‘kırsal‘dır. Adından da anlaşılacağı üzere İngiliz Country, İngiliz kır evlerinden esinlenen bir dekorasyon tarzıdır. Bu dekorasyon stilinin başlıca özelliklerine ve salonlarda nasıl uygulanacağına bir göz atalım.

Mobilyalar ahşap ve eski görünümlüdür. Ahşabın ağırlığı evin her yanında hissedilir. Lambri, parke, dolap, koltuk ayakları ahşap malzemedir. Model olarak geleneksel tarz tasarımlara, antika veya eskitilmiş modellere yer verilir. Buradaki eskitilmiş sözünü nostaljik, vintage gibi sözcüklerle değiştirebilirsiniz. Yoksa elbette yıpranmış mobilya kullanmak zorunda değilsiniz.

İngiliz tarzını vurgulayan başlıca öğeler arasında şömine ve çiçek desenli döşemelik kumaşlar gelir. İngiliz Country tarzı salonlarda beyaz, krem rengi yani açık renk duvarlar ve kumaşlar dikkat çeker. Ancak desen kullanılacaksa özellikle gül ve kır çiçeği desenli döşemelik kumaşlara yer verilebilir. Çiçek desenli bir koltuk takımı salonu kalabalık gösterebilir ama yukarıdaki gibi puf, perde ve yastıkları çiçek desenli kullanabilirsiniz.

Yukarıda camlı büfenin içinde göze çarpan mavi beyaz porselenler İngiliz tarzının başlıca aksesuarları arasındadır. Mavi desenli olmasa bile porselen vazo, tabak, biblo benzeri aksesuarlarla salonu süsleyebilirsiniz. Büfede, konsol üzerinde, şömine rafında veya duvara asarak sergileyeceğiniz porselenler İngiliz tarzının olmazsa olmazlarındandır diyebiliriz.

İşte modern tarza sahip ama İngiliz Country tarzından öğeleri kullanan bir salon dekorasyonu. Açık renk duvarlar, hayvan postu koltuk örtüsü, hayvan figürü aksesuarlar, cam önünde porselen vazolar, renkli çiçekler, ahşap ve klasik tasarımlı mobilyalar ve parke zemin sözünü ettiğimiz öğeler.

Düz beyaz duvarlar yerine lambri veya taş kaplı duvarlar da Country tarzında sıkça karşımıza çıkar. Yazlık evler bu tip uygulamalara daha uygun olsa da, kışlık evlerde de artık hazır duvar kaplamaları ile bu tip dekoratif uygulamalar yapmak mümkün. Yukarıda taş şömine, şömine ve sehpa üzerindeki porselenler, desenli tekli koltuklar ve duvardaki doğa manzarası tablosu pek çok ev için ilham kaynağı olabilir.

Görüldüğü gibi İngiliz Country tarzı ile sade ya da çok süslü salonlar düzenlemek mümkün. Yukarıda klasik çerçeveli manzara tabloları, porselen aksesuarlar, desenli halı ve yastıklar, çiçekler hepsi de bu tarzın  az önce saydığımız öğeleri olarak göze çarpıyor. Kanepe kumaşı düz renk seçilerek salonda gözün nefes alacağı, dengeyi sağlayacak bir alan bırakılmış.

İngiliz tarzı dekorasyon renkleri, fotoğraflardan da az çok çıkartabileceğiniz gibi açık renk bir tuval üzerine kır çiçeklerinin renkleri olarak özetlenebilir. Duvarlarda ve mobilyada açık renkler göze çarpar. Ancak perde, halı, aksesuar ürünleri çiçek desenlidir. Mobilya iskeletleri ahşap ve süslü olabilir. Aksesuar rengi olarak yeşil, pembe, turuncu, sarı ya da maviyi zevkinize göre tercih edebilirsiniz.

İngiliz Country tarzını salonda ne derece uygulamak isteyeceğiniz size bağlıdır. Eviniz her şeyden önce sizin yaşam biçiminizi, sizin zevkinizi yansıtmalıdır. Kesin kurallara bağlı kalmak, beğenmediniz öğeleri zorla eve uygulamak doğru değildir. Taş şömine, beyaz duvarlar ve ahşap mobilya sizin için yeterliyse hayvan figürlü aksesuarları kullanmayabilirsiniz.

Salonda çok söz ettik ama yemek odasına yer vermeden bu yazıyı sonlandırmayalım. Yukarıda oturma grubu ve etrafında söylenenlerin hepsi yemek odası için de geçerlidir. Ahşap ve süslü mobilyalar, klasik çerçeveli bir ayna, antika bir konsol veya büfe, elbette ahşap masa ve sandalye takımı porselen aksesuarlar, klasik tasarımlı bir avizeyle tamamlandığında İngiliz Country tarzı yemek odanız da tamamlanmış olur. Modern tasarımlı mobilyanızı çiçek desenli halı ve perde ile kullanıp yukarıdaki örneklerde yer alan birkaç aksesuarla birleştirerek Country tarzını modern yemek odanıza uyarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner