Hamiyet Hanım’ın İngiltere’deki Türk Lokantası

fener, restoran dekorasyonu,

Hamiyet Karadeniz adlı okuyucumuz İngiltere’de yeni açtığı Türk lokantası için dekorasyon önerisi isteyince, hikaye oldukça ilgimi çekti ve paylaşmak istedim. İngiltere’nin Cardiff şehrinde yer alan ‘Aegean Turkish Home Cooking‘ adlı restoranını düzenleme konusunda Hamiyet Hanım güzel bir başlangıç yapmış bile. Sunacağı ev yemeklerine uygun, sıcak bir dekorasyon için mekana başka neler eklenebilir, bir bakalım.

Bu şirin lokantada kırmızı, beyaz ve yeşil ilk anda göze çarpan renkler. Genel olarak çok temiz ve aydınlık bir havası var ki bu da bir restoran için oldukça önemli diye düşünüyorum. Duvarlarda desenli duvar kağıdı kullanıldığını ve iki farklı desen olduğunu düşünürsek bu mekanda kullanılacak diğer aksesuarlarda dikkatli davranmak gerekir. Daha fazla desen ve renk çeşitliliği bu şık restoranda kaotik ve karanlık bir atmosfere neden olabilir.

Şimdi gelelim önerilerimize:

Genellikle ilk akla gelen duvarları süslemektir ama tavan süslemesi de restorana farklı bir hava katmak için kullanılabilir. Yukarıdaki restoranda kırmızı renk hakim olduğundan uygun bir örnek olduğunu düşündüm. İster bir ev olsun ister bir iş yeri, yeşil bitkiler her mekana sıcaklık, canlılık katar.

Hamiyet Hanım’ın restoranında desenli duvar kağıdı kullanıldığı için duvara resim asmak bana göz yorucu olabilir gibi geldi. Bunun yerine ayna ve aplik ikilisinden yararlanılabilir. Ayna çerçevesinin aydınlatma ürünleriyle benzer malzemeden ya da lambalarla aynı renkte olması daha tutarlı, daha hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Şu an henüz masalar boş ama masa örtüsü ya da Amerikan servisler eklendikten sonra mekan daha dolu ve samimi görünecektir. Masalarda aksesuar olarak abartısız, renkli cam vazolara yer verilebilir. Bu vazoların çiçeklerini tazelemek de ayrı bir iş yükü olacaktır ama restorana renk ve canlılık katması açısından işe yarayabilir.

Masa örtülerinin duvar deseni ile eşleşmediği sürece düz renkte olması daha iyi olacaktır.

Yukarıdaki Akdeniz restoranı duvarını bir ayna ve raf ile değerlendirmiş. Rafta çiçekler ve çeşitli aksesuarlar göze çarpıyor. Aplikler yine ihmal edilmemiş. Böyle bir raf düzenlemesi ile restoranda Türkiye’ye özgü bakır, çini, cam aksesuarlar sergilenebilir.

Yukarıdaki gibi büzgülü bir perde modeli ile hem mekanın ışığı engellenmez hem de estetik bir görünüm elde edilebilir.

Bu restoranın tarzı daha farklı ama fener lambaları o kadar hoşuma gitti ki, Hamiyet Hanım örnek olarak görsün istedim. Bu tip fenerler Kapalıçarşı’da, Ege’deki dükkanlarda çokça var ama acaba Cardiff’te bulunur mu? Ben yine de önermiş olayım. Fenerler Doğu’ya özgü, zarif ve öte yandan çok da şık aydınlatma ürünleridir.

Eğer yolunuz İngiltere’nin Cardiff şehrine düşerse, belki Hamiyet Hanım’ın restoranına da uğramak isteyebilirsiniz. Tam adres şöyle:

Aegean Turkish Home Cooking

2, Coburn Street, Cardiff, CF24 4BS – İngiltere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner