Halı Rengi Nasıl Seçilir?

Nasıl bir halı kullanacağınıza karar vermek kolay olmayabilir. Odada odak noktası oluşturacak özel desenli bir halı ya da odaya uyumlu, zeminde kaybolan bir halı seçmek elinizde. Zemin rengi, odadaki diğer renkler ya da renklerin ne ifade ettiği gibi noktalara dikkat ederek doğru halı renginde karar kılabilirsiniz.

Halı rengi seçiminde size yardımcı olabilecek birkaç ipucuna göz atalım.

Halı almaya karar verdiğinizde birbirinden renkli, modern ya da klasik tarzda bin bir çeşit halı karşınıza çıkacaktır. Ön eleme yapmak için ilk olarak sade mi yoksa desenli bir halı mı alacağınızı belirleyebilirsiniz. Desenli mobilyalar için sade bir halı, sade mobilyalar içinse desenli bir halı seçimi yerinde olacaktır.

Desenli halı alacaksanız yer döşemesinin rengini göz önünde bulundurun. Desenli halı ile döşeme rengi kontrast oluşturursa ortaya daha şık bir görüntü çıkar.

Açık renk ahşap parkede, zemin rengi koyu tonda olan desenli bir halı daha iyi durur. Koyu renk ahşap parkelerde ise örneğin krem renginin hakim olduğu, desenli bir halı daha çok kendini gösterir.

Unutmayın ki desenli bir halı odada göze çarpacak ve bir odak noktası oluşturacaktır.

Sade Dekorasyonda Halı Rengi

Halının odak noktası olmasını istemiyor ve dikkatleri daha çok aksesuarlara ya da duvarlara çekmek istiyorsanız, bu durumda düz ve açık renkte bir halı tercih edebilirsiniz.

Genellikle nötr renklerin hakim olduğu bir salonda perde ya da oturma grubunun rengine uygun bir halı rengi tercih edilebilir. Beyaz, krem, açık bej ya da kemik rengi halılardan mobilya ya da aksesuarlarınıza uyan birini kullanabilirsiniz.

Mobilyalar yerleştikten sonra salonun umduğunuzdan daha sade veya yavan göründüğünü düşünüyorsanız, kendinden desenli, tek renk bir halı kullanabilirsiniz. Renkli olmasa bile, dokulu, belli belirsiz desenli bir halı da odaya hareket katacaktır.

Renklerin Enerjilerine Göre Halılar

Bir odaya renk katmak istediğinizde duvarların rengini değiştirmektense, halıyı değiştirmek daha temiz ve kolay bir seçenektir. Sevdiğiniz ve mobilyalara uyan canlı bir rengi vurgu rengi olarak belirleyip odadaki birkaç aksesuarla birlikte halınızın rengini de bu vurgu renginde tercih edebilirsiniz. Kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak renkler yüksek enerjiye sahip renklerdir.

Şarap rengi, turuncu veya avcı yeşili halılar genellikle klasik ve geleneksel görünümlüdür. Parlak mavi, sarı, kırmızı ve açık yeşil halılar  mobilyaların tarzına bağlı olarak İskandinav ya da tam tersi sahil evi tarzındaki odalar için uygun olabilir. Siyah, gri ya da beyaz renk halılar çağdaş tarzda dekore edilmiş odalarda daha sık tercih edilir.

Odanın Büyüklüğüne Göre Halı Rengi

Küçük bir oda için halı seçerken odayı kalabalık göstermeyecek, fazla göze çarpmayacak, desensiz ve açık renk bir halı seçmekte fayda var. Büyük odalarda ise birbiriyle eşleşen birkaç parça renkli veya desenli halı kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner