Gri Koltuklarla Ne Renk Duvar Boyası?

gri,

Gri renk koltuklar salonlar için oldukça kullanışlı takımlardır. Beyaz kadar çabuk kir göstermez, doğal bir renktir ve öte yandan modern bir görünüşleri vardır. Gri nötr bir renk olmasına karşın, salonda çok fazla kullanıldığında odaya soğuk ya da sıkıcı bir hava vermesi tehlikesi doğar. Aksesuar rengi kadar gri renk koltuklara uygun duvar boyası rengi seçmek de, tek düzeliği önlemek adına önemlidir.

gri-beyaz-uyumu

Hemen baştan söyleyelim, gri koltuk takımlarıyla riske girmeden, aydınlık, ferah ve sizi zorlamayacak bir boya rengi istiyorsanız, bunun en kestirme yolu beyaz duvarlardır. Açık renk ahşap mobilyalarla koltukları tamamlayabilirsiniz.

beyaz-gri-uyumu

İster koyu ister açık gri koltuklarınız olsun, beyaz duvar boyası her tonda griye uyumludur. Elbette beyaz da çok sade göründüğünden, bu şekilde salon ilk anda renksiz görünecektir. Aksesuarlarınızı yeşil, mürdüm rengi, fuşya, turuncu ya da turkuaz tonlarında seçerek salona kolayca renk katabilirsiniz.

duvar-kagidimor-gri-uyumu

Beyaz duvarlar risk almak istemeyenler için dedik, peki cesur davranmak istiyor ve değişik bir görünüme açık olduğunuzu söylüyorsanız, ne yapabilirsiniz? Gri ile birlikte içinde mor veya mürdüm rengi olan, renkli ve desenli duvar kağıtlarını deneyebilirsiniz. Böyle bir salona üçüncü bir renk olarak bej katılabilir.

gri-kahverengi-uyumu

Gri ile birlikte aslında pek çok renk yan yana gelebilir ama konu duvar boyası olunca elbette temkinli davranırız. Gri ve mercan rengi ya da koyu kahverengi yan yana gelebiliyor diye bütün salon duvarlarını koyu kahverengiye boyamanız kulağa doğru gelmez. Peki ya tek duvarınızı renklendirmeye ne dersiniz? Şömine ya da televizyon ünitesinin bulunduğu tek duvarı koyu kahve ya da kiremit rengi olarak düşünebilirsiniz.

gri-koltuklar

Beyaz renk, gri ile hiç sorun yaşamayacağınız bir renktir dedik. Beyaz dışında bej renk de yine gri ile çok kullanılan bir boya rengidir. Açık ya da koyu bej tonlarını, koltuğunuzun tonuna ve evin ne kadar ışık aldığına bağlı olarak tercih edebilirsiniz. Böyle bir renk kartelasında gök mavisi ya da lacivert gibi mavi tonları kullanılabilir.

gri-sari-uyumu

Bej örneğiyle devam edelim. Bej duvar ve gri koltuklarla yukarıda da gördüğünüz gibi mavi aksesuar dışında, sarı ve turuncu aksesuarlar da kullanılabilir. Turuncusu bol ahşap rengi de yine gri koltuklara yakışacaktır.

koyu-gri-duvar

Gri koltuklarla gri duvar uygulaması da sıkça karşımıza çıkar. Düz gri renk duvarlar salonda soğuk bir hava yaratabileceğinden duvar aksesuarları kullanılması önemlidir. Ya da gri renkte desenli bir duvar kağıdı ya da dokulu duvar kaplamaları gibi seçenekler de gözden geçirilebilir. Küçük salonlarda koltukla aynı tonda bir gri seçilirse, oda daha büyük görünür.

koyu-gri-koltuklar

Gri daha çok taş, beton, metal benzeri soğuk malzemelerin rengi olduğundan ahşabın sıcaklığıyla yan yana geldiğinde dengelenecektir. Ahşap parke zeminler bu nedenle gri koltuk takımları için oldukça uygundur. Yine ahşap sandalye veya sehpa da salona sıcaklık katacaktır. Öte yandan gümüş rengi ya da metal renkli aksesuarlar da böyle bir salona parıltı katar, şık durur.

murdum-renk-aksesuar-bej-duvar

Gri koltuk takımları için renk seçerken, yine nötr renklerden yola çıkarak kum rengi, açık kahve, ten rengi gibi açık renkler size daha kolay bir dekorasyon imkanı sunar. Üstelik beyazdan daha sıcak dururlar.

yesil-duvar-rengi

Renkli bir duvar denemek isterseniz kiremit rengi, mercan rengi, çikolata rengi, lacivert, turkuaz veya açık yeşil renkler uygun olabilir. Bu renkleri aksesuar rengi olarak da kullanabilirsiniz. Bütün salonu değil ama tek duvarı ya da duvarların bir bölümünü bu renklerle değerlendirip, diğer duvarlarda daha açık tonda veya nötr renkte boya kullanmak, bazı salonlarda daha avantajlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner