Gri Duvara Ne Renk Perde?

gri boya, gri duvar,

Evinizde nötr renklerin hakim olmasını istiyorsanız, gri oldukça kullanışlı bir renk olacaktır. Rahatlatıcı, huzur veren ve sakin bir atmosfer yaratmak için bu renk kullanılabilir. Gri renk duvarların bir diğer avantajı da pek çok renkle birlikte kullanabilecek olmanızdır. Gri renk duvara ne renk perde uyar diye merak ediyorsanız, pek çok farklı seçeneğiniz olduğunu bilmelisiniz.

bal-rengi-perde

Gri rengi iki ana kategoride inceleyebiliriz: soğuk griler ve sıcak griler. Soğuk gri renkteki bir duvar boyasının içine mavi veya yeşil gibi soğuk renklerden biri karıştırılmıştır. Sıcak gri renkteki bir duvar boyasına ise kırmızı veya turuncu gibi sıcak bir renk katılır. Gri duvara uygun perde ya da mobilya seçmeden önce, seçtiğiniz gri renkteki duvar boyası hangi grupta, sıcak bir renk mi yoksa soğuk bir renk mi içeriyor, öğrenirseniz, işiniz kolaylaşır.

gri-boya-krem-perde

Soğuk gri renkteki bir duvar boyası ile beyaz perdeler oldukça iyi durabilir. Krem rengi ise beyaza göre daha sıcak bir tondur ve sıcak grubundaki gri renkte duvarlarla krem rengi perdeler şık bir eşleşme olabilir.

beyaz-perde

Gri renkteki duvarlarınız için beyaz ya da krem rengi perdeler kullanacaksanız, ince dantel gibi, uçuşan ve ışığı geçiren tüller kullanmanız önerilir. Böylelikle gri duvarların kaba ya da sıkıcı görünmesini de önlemiş olursunuz.

gri-duvara-perde

Gri ve sarı yan yana geldiğinde şaşırtıcı biçimde uyumlu görünürler. Dekorasyonda grinin ana renk, sarının ise daha az kullanılan, aksesuar rengi olarak kullanılması daha iyi sonuç verir. Örneğin gri duvarları sarı tondaki perdelerle tamamlayabilirsiniz. Özellikle de gri duvarların odaya fazla ciddi bir hava kattığından yakınıyorsanız, sarı perdelerin yeterince enerjik ve eğlenceli bir katkı olacağına emin olabilirsiniz.

gri-yesil-dekorasyon

Sarıdan yola çıkarak hardal sarısı ya da hardal yeşili de dediğimiz farklı tonların evinize daha çok yakışacağını düşünüyorsanız, deneyebilirsiniz.

mavi-perdeler

Gri duvarları olan bir odada mavi renk perdeler kullanmak da diğer bir seçenektir. Ancak duvarınızla hangi mavi tonun daha iyi duracağı konusunda titiz olmalısınız. Çok açık mavi, lacivert ya da gir-mavi tonları gri duvara en yakışan tonlardır.

gri-duvara-ne-renk-perdemor-perde-gri-boya

Sıcak gri tonlarından söz etmiştik. Eğer içine kırmızı katılmış, sıcak gri duvarınız varsa, zeytin yeşili perdeler kullanabilirsiniz. Yine sıcak ama koyu gri tonundaki duvarlarda ise zümrüt yeşili ferahlatıcı bir etki yaratabilir. Ancak yeşil perde tek seçeneğiz değil elbette; kırmızı, mercan rengi, turuncu, somon rengi, mor benzeri diğer zengin renklerdeki perdeler de gri duvarlarla kullanılabilir.

gri-duvar-gri-perde

Renkli perdelerden çok söz ettik ama elbette gri duvar ile farklı tonda gri perde de kullanılabilir. Ancak duvarlar tek renk olacağından odadaki mobilyalarda renk ve desen kullanımı öne çıkacaktır.

siyah-beyaz-perdeler

Bir diğer uygulama da gri duvarlar ile siyah veya siyah-beyaz perdelerdir. Modern salonlarda, tasarım mobilyalarla hem sade hem de farklı bir tasarıma imza atılabilir. Ancak koyu renk perdelerin odayı karartacağı ve bu nedenle ışığın bol olduğu odalarda bu uygulamanın yapılması tavsiye edilir.

gri-turuncu-uyumugri-duvar-mavi-beyaz-perde

Mobilya döşemeniz desensiz, düz renk ise, desenli perde kullanabilirsiniz. Bu şekilde duvardaki gri renk de hareketlenmiş olur.

gri-oda

Halı ve perde aynı renk olsa bile, farklı tonda olmaları odaya derinlik katabilir.

koyu-gri-krem-perde

Koyu gri duvarların karanlık etkisini kırmak için açık renk perde kullanılabilir.

mavi-krem-perdeler

Gri duvarlar ile çift renk perdeler kullanılarak dekorasyon hareketlendirilebilir.

mavi-perde-gri-duvar

Gri renk ile birlikte açık mavi, yeşil, mor ya da turuncunun uyumu buradaki yastıklar aracılığıyla açıkça görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner