Geleceğin Mutfakları Nasıl Olacak?

beyaz eşya, mutfak aletleri,

Sadece mutfakları değil gelecekle ilgili her şeyi merak ediyoruz. Araba modelleri, cep telefonları ya da sinema salonları  nasıl olacak? Bu konularla ilgili her gün yeni tahminlere yer verildiğine şahit olabilirsiniz. Evlerimize gelince, teknolojinin mutfaklarımızı nasıl değiştireceğine dair gördüğüm örnekler bana çok ilginç geldi ve burada paylaşmak istedim. Üstelik buradaki projelerin çoğu her an satışa çıkabilir.

İşte bu hiç aklıma gelmemişti. Geleceğin mutfaklarında herkes kendi sebzesini yetiştirebilecek. Yukarıdaki projede metal çekmeceli dolap bir sera gibi işliyor. Sebzelerin ihtiyacı olan suyu, ışığı ve besinleri dilediğinizce ayarlayıp tohumların büyümesini sağlıyorsunuz. Teknoloji ile birlikte hazır yemek endüstrisi büyüyor belki ama öte yandan sağlıklı beslenmenin önemi konusunda da daha çok bilgileniyoruz. Bu imkanların hazır yiyecekten ziyade mutfakta organik ürünler yetiştirilmeye yönelik kullanılması doğru bir adım.

Bu ekmek kızartma makinesinin tasarımından öyle anlaşılıyor ki geleceğin mutfakları hazırladığımız her yiyeceğin tümüyle kendi damak tadımıza uygun olmasını sağlayabilecek. Ekmeğinizin tam olarak ne kadar kızarmasını istiyorsanız, o ekmek o kadar kızaracak!

Samsung ve LG, buzdolaplarını internete bağlayan ilk markalar oldu. Yakın bir gelecekte pek çok kişinin evine girecek gibi görünüyor. Online yemek tariflerine bakmak ya da alışveriş yapmak, alışveriş listenizi saklamak ya da yemek hazırlarken bir dizi izlemek artık buzdolabınız aracılığıyla yapabileceğiniz sıradan işler olabilir .

İşte şimdi bir bilim kurgu filminde gibi düşünebiliriz kendimizi. Dokunmatik ekranlı mutfak adasına tablet bilgisayar entegre edilmiş. Böylece mutfak tezgahını bir tablet bilgisayar gibi kullanabiliyorsunuz. Bu mutfak adasının diğer ucunda ise elektronik ocak bulunuyor. Ayrıca mutfağın ışıklarını ya da kapısını uzaktan açıp kapatabileceğiniz bir donanım da bu tezgaha eklenmiş.

Aslında mutfak aletlerinin ve özellikle de beyaz eşyanın gitgide akıllandığını bugünden de fark edebiliyoruz. Zaman ayarı, dokunmatik gösterge panelleri, enerji tasarrufu gibi pek çok özellik artık sıradanlaşmaya başladı bile. İnternet yaşamın her alanına dahil oluyor. Geleceğin mutfakları anlaşılan, mutfaktaki işleri hızlandırmanın yanı sıra bir yandan da sağlıklı beslenme ve çevre dostu tüketim üzerinde duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner