Fransız Country Tarzı Dekorasyon

French Country, İngiliz tarzı, ingiliz tarzı eskitilmiş masalar, kır evi, uzakdogu fransiz mobilya, weltew mobilya fransa,

Kır evi tarzları üzerinde en etkili olanlardan biri de ‘Provensiyal’ olarak da anılan ‘Fransız Country’ tarzıdır. Bu tanım, ilk ortaya çıktığı dönemlerde seçkin olmayan, yeniliklere kapalı, kaba bir tarzı tanımlamak için kullanılmışsa da bugün ‘French Country’ tarzı şık bir şekilde döşenmiş sıcak ve davetkar evleri tanımlıyor.

French Country tarzında cilalı, yaldız kaplama mobilyalar yer almayabilir ama bu tarzın rahatlığı ve ortaya çıkan sıcak ortam pek çok kişi tarafından daha makbuldür. XV. Louis tarzı ceviz yatağın kıvrımlı hatları, French Country stili mobilyanın tipik örneklerinden biri. Tuval de dahil olmak üzere kumaş çeşitliliği de yine bu tarzın özelliklerindendir.

French Country tarzı ve bu tarz dekorasyonda kullanılan mobilyalar daha çok 17. ve 18. yüzyıl Fransa’sında Paris’in dışında üretilen mobilyaları ve mimari tarzı referans alır.

French Country  stili mobilyalar Paris ve diğer Avruba başkenlerindeki usta marangozların işlerini taklit eden mobilyalardır. Çünkü şehir dışında üretim yapan marangozlar saray ya da asiller için üretim yapmıyorlardı. Bu nedenle onların ürettiği mobilyalarda daha basit malzemeler kullanılıyor, işçiliği daha basit tutuyorlardı. Ahşap malzeme cilalanmak ya da yaldız kaplanmak yerine sadece boyanıyor, kimi zaman kendi renginde bırakılıyordu.  Kullanılan malzeme daha çok meşe, meyve ağaçları, ceviz ve bazen de maundu. Yüzeyler süslenmiyor, cilalanmıyor ya da yaldız kaplanmıyordu ama biçim olarak mobilyalar  asillerin evlerinden ilham alıyordu.

Bu antika Fransız Provensiyal gardırop, söz ettiğimiz tarzın tüm karakteristik özelliklerini barındırıyor. Süslemesiz, sade bir yüzey, Louis XV tarzında kıvrımlı çizgiler ve çok da ağır olmayan temel bir süsleme.

meşe ağacından yapılmış bu masa hangi ülkede yapılmış olursa olsun hem malzemesi hem de çizgileriyle kesinlikle bir kır evi için uygun bir mobilya.

Yastıklarda, perdelerde ya da masa örtülerinde kullanılan kumaşlar French Country tarzında tuvaller ve parlak, doygun renkli, desenli kumaşlardır. Öte yandan doğal ve pamuklu kumaşlara da yer verilir. Bu tarzda ipek benzeri lüks kumaşlara yer verilmez.

French Country tarzı Akdeniz’in farklı bölgelerinden parçaları bir araya getirebilir. Ahşap mobilyalar, boyanmış mobilyalarla bir araya gelir ve kontrast yaratan desenleriyle kumaşlar mekana hareket katar.  Aksesuar olarak kullanılan el yapımı, metal aydınlatma ürünleri, mumluklar kır evi tarzını vurgular.

French Country tarzı, resmi ve lüks bir eski dönem tarzının daha rahat bir şekilde yorumlanmış halidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner