Feng Shui ile Evinizde Denge Sağlayın

Asya tarzı, feng shui, Uzakdoğu tarzı,

Feng shui dünyayı beş öğeye böler: tahta, ateş, toprak, metal ve su. Eğer odalarınızdan birinde bir şeylerin ters gittiğini hissediyorsanız, odayı daha rahat bir hale getirmek için bu öğeleri dengelemeniz gerekiyor olabilir. Her öğe farklı bir ruh halini yansıtır. Böylece kişiliğinize ve amaçlarınıza iyi gelen hisleri ortaya çıkaracak bir dekorasyon için yaşadığınız mekanı kendinize özel bir biçimde düzenleyebilirsiniz. Her bir öğenin etkilerine bir bakalım ve nasıl faydalanabileceğinizi görelim:

1. Tahta: Tahta yaratıcılığı ve genişlemeyi simgeler. Aynı zamanda doğum, büyüme, güç, esneklik ve sezgi gücü kavramlarını da temsil eder. Bir odada çok fazla ahşap kullanımı kendinizi yorgun, inatçı ve hoşgörüsüz hissetmenize neden olabilir. Ahşap az olduğunda ise yaratıcılık konusunda yoksunluk çekebilir, depresyon, karamsarlık ya da durgunluk gibi olumsuz duygulara kapılabilirsiniz.

Dekorasyonda ahşap kullanırken, dikey formlara yer verin. Ağaçları ve bitkileri anımsatan bir görünüm yakalamaya çalışın. Tıpkı doğada olduğu gibi yaprakları ve gözkyüzünü andıran, yeşil ve mavi renklerde boyanmış ahşabı tercih edebilirsiniz. Ahşapla birlikte taze çiçekler, bitkiler, pamuklu ve diğer doğal kumaşlar ve ahşap mobilya kullanılabilir.

2. Ateş: Biraz daha coşkulu biri olmak ve liderlik yönünüzü geliştirmek istiyorsanız evinizde ateş öğesine yer vererek feng shui desteği alabilirsiniz. Cesaret, ifade gücü ve esin kaynağı ateş çok fazla kullanıldığında öfke, saldırganlık ve fevri hareketlere kapı açarken, çok az kullanıldığında heyecansızlık, sağduyu eksikliği ve kendini iyi ifade edememe gibi negatif etkilere yol açabilir.

Evde ateşe nasıl yer verilir derseniz, mum ve güneş ışığından yararlanabilirsiniz. Kırmızı, pembe ve mor tonlarına dekorasyonda yer

verebilirsiniz. Elektronik aletler ve hayvan desenli kumaşlar da ateş etkisi yaratabilir.

3. Toprak: Fiziksel gücü ve düzeni etkileyen toprak aynı zamanda bir yere kök salmayı, denge ve tutarlılığı temsil eder. Toprak etkisi çok fazla olduğunda bu tip bir mekanda insanlar sıkılabilir ya da fazla ciddi bir hava algılayabilir. Toprak öğesi çok az olduğunda ise düzensizlik, kaos ya da kafa karışıklığı gibi hislere açık olunur. Toprak öğesini evde kullanmak için kahverengi tonlarının herhangi bir şekilde kullanımı, kare ya da dikdörtgen şekillere yer verilmesi, manzara resimlerine yer verilmesi yeterli olabilir.

4. Metal: Metal mantığı ve zihin açıklığını etkiler. Konsantrasyon, analiz yeteneği ve doğru kararlar alabilme yetileri evdeki metal kullanımından olumlu şekilde etkilenir. Eğer çok fazla metal ile çevriliyseniz patavatsızca konuşabilir ya da fazla eleştirel bir tutum sergileyebilirsiniz. Eğer odada çok az metal varsa dikkat dağınıklığına açık olursunuz.

Bir mekanda dengeli biçimde metal kullanmak için yuvarlak ya da oval şekillere, alüminyum, demir, altın, gümüş ya da herhangi bir metalden yapılmış objelere, taşlara ve beyaz, gri, gümüş rengi gibi pastel tonlara yer verebilirsiniz.

5. Su: Suyun hakim olduğu alanlar maneviyat ve duygulardır. Suyun dengeli bir şekilde kullanımı denge, ilham ve bilgelik olarak geri dönebilir. Çok fazla su dengesizlik ya da duygu karmaşıklığı hissi doğruabilecekken az su kullanımı da anlayışsız, yalnız ve stresli hissetmenize neden olabilir.

Suyu dekorasyonda temsil etmek için siyah, lacivert gibi koyu renkler, ayna benzeri yansıtma özelliği olan yüzeyler, dalgalı, asimetrik şekiller ve elbette akvaryum ya da çeşme benzeri su ve suyla ilgili her şeyi kullanabilirsiniz.

Bu öğelerin karakteristik özelliklerini artık öğrendiğinize göre sıra geliyor dengeli bir şekilde bu özellikleri eve yansıtmaya. Aslında çoğu kez farkında olmadan bu öğeleri yansıtan hatta bazılarını bir arada bünyesinde bulunduran aksesuarlarımız vardır. Örneğin beyaz çiçekli, kırmızı bir saksı ateşi, toprağı, tahtayı ve metali bir arada temsil eder.

Evde feng shui dengesini sağlamak için ilk olarak kendinize bir köşe belirleyip oradan başlayabilirsiniz. Örneğin yatak odanızda dresuardan başlayabilirsiniz ya da evin antresini ele alabilirsiniz. Bütün bir odayı feng shui prensiplerine göre dekore etmek içinse kullanacağınız hep parçayı ve temsil ettiklerini not edin. Dengeli bir uygulama yapmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner