Fener Avize Dekorasyonu

fener, sarkıt lamba,

Aydınlatma aracı olarak kullanılan fenerlerin tarihi çok eskilere, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Artık gaz yağı yerine elektrikle yanan fenerler bugün de hayatımızdan çıkmış değil. Fener avizeler onlarca farklı modeliyle pek çok evi hem aydınlatıyor hem de dekorasyonda fark yaratıyor. Aşağıda farklı odalarda fener sarkıt lambaların nasıl kullanıldığına dair örnekler görebilirsiniz.

Beyazla yarattığı güçlü kontrast, fenerlerin art arda sıralandıklarında ortaya çıkan ritm ve tabii ki kemerli duvarlar bu fotoğrafta evde fener avize kullanmak isteyenler için önemli ipuçları olabilir.

Mutfak adasının üzerine çiftli olarak fener avize asılabilir. Geleneksel tarzdaki mutfaklara bu tip aydınlatmalar çok yakışıyor.

Büyük fener avizeden, renkli yatak örtüsüne kadar her şeyiyle oryantal tarzda, masalsı bir oda. Bu tip bir misafir odası konuklarınıza ilginç gelebilir. Kışlık bir evden çok yazlık evlerde ve aydınlık odalarda bu tarzın daha iyi uygulanabileceğini düşünüyorum.

Yemek odalarında fener avize kullanımı oldukça yaygın. Bu zarif avizeler yemek masasının üzerinde sahiden de çok şık, çok güzel duruyor. İster salonda ister yemek odasında olsun, satın aldığınız fener lambanın ampul sayısı azsa ya da ampuller küçükse, ek aydınlatmaya ihtiyacınız olabilir. Abajur ya da lambader kullanabilirsiniz.

Yatak odası için ne çok gösterişli ne de sönük olmayan bir avize arayanlar için fener avizeler yerinde bir seçenek olacaktır. Fener avizeler kristal taşlara, geniş parlak bir gövdeye sahip olmadıkları halde hemen gözleri üzerilerine çekebilirler.

Fenerlere peyzaj düzenlemelerinde de sıkça rastlayabilirsiniz. Veranda ve kapı önlerinde diğer herhangi bir lambadan çok daha çarpıcı durdukları ve hemen öne çıktıkları söylenebilir.

Antre ve hol aydınlatmasını sona bıraktım ama açıkçası bana göre fener aydınlatma için evin en uygun bölümleri tam da bu köşeler. Antre ve hol için uygun avize bulmak biraz daha zordur. Fazla büyük olmayan ama basit de durmayacak, şık bir antre avizesi bulmakta zorlananlar fener avize modelleriyle bu mekanların aydınlatılmasına iyi bir çözüm getirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner