Fazla Kiloların Sorumlusu Eviniz Olabilir

evde diyet, sağlıklı beslenme,

Rejim listenize bir türlü bağlı kalamıyorsanız ve fazla kilolarınızdan kurtulmak her geçen gün daha da zorlaşıyorsa eviniz dekorasyonunun da bu işte parmağı olabilir. Tam olarak neden söz ettiğimi anlamak için bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Pantone Renk Enstitüsü‘ne göre kırmızı renk kan basınıcını, kalp atışlarını ve iştahı arttırıyor. Sarı enerji, mutluluk ve yeme isteği veriyor. Yemek odası ve mutfak başta olmak üzere eğer evinizde sık kullanılan odalardan herhangi birinde kırmızı, sarı ya da turuncu renk hakimse kendinizi sık sık yemek düşünürken bulabilirsiniz.

Öte yandan mavi rengin iştahı bastırdığı ortaya çıkmıştır. Doğada mavi renkli yiyecek çok nadir bulunduğundan, bu renk insanlara yemek yemeyi çağrıştırmıyor. Mutfağı maviye boyayarak buzdolabının daha az çekici görünmesini sağlamayı deneyebilirsiniz.

Bir kiler dolabınızın olmaması size her gün binlerce kaloriye mal oluyor olabilir. Beslenme uzmanlarına göre gözümüze ilk çarpan yiyecek ile 5. sıradaki yiyecek arasından ilkini seçme ihtimalimiz 3 kat daha fazla. Bu da demektir ki abur cuburu görünür şekilde rafa dizmemelisiniz. Bir şeyler atıştırmak istediğinizde gözünüze ilk çarpacaklar meyve ve sebzeler olmalı.

Yolu sık sık mutfağa düşenlerin, gün içinde mutfağa uğramayanlara göre % 15 oranında daha fazla atıştırdığını biliyor muydunuz?  Mutfağınızı çok seviyor, arkadaşlarınızı burada ağırlıyor hatta bilgisayarınızı alıp mutfakta çalışıyor olabilirsiniz. Kilolardan kurtulana dek bu alışkanlıklara son vermeniz gerekiyor.

Yaşamımızı kolaylaştırmak adına küçük mutfak aletlerine her gün bir yenisi ekleniyor ama bazılarının yararlı olmaktan çok kilo aldırdığını fark etmeniz gerekiyor. En başta fritöz olmak üzere ekmek kızartma, waffle, krep, patlamış mısır, dondurma veya ekmek yapma makinelerini mutfaktan çıkarmayı düşünebilirsiniz. Kolay erişilmeyecek bir yere kaldırmak hatta kilo derdi olmayan eşe dosta armağan etmek yerinde bir davranış olabilir. Bu yiyecekleri hazırlamak bırakın zahmetli olsun ki daha az tüketin.

Televizyon karşısında en rahat biçimde yemek yemek için kurduğunuz sistemi hemen bozun. Sehpayı kanepeden uzaklaştırın ya da kucak tepsinizi göz önünden kaldırın. Televizyon karşısında yemek yerken, dikkatimiz dağınık olduğu için ne yediğimizi, yediklerimizin tadını ve miktarını hafızamız yeterince iyi kaydetmiyor. Böylelikle kısa bir süre sonra tekrar bir şeyler atıştırmakta sakınca görmüyoruz çünkü bir önce yediklerimizi tam olarak hatırlamıyoruz.

Televizyon demişken yatak odasında televizyon izleme alışkanlığına son vermeyi bir düşünmelisiniz. Televizyon karşısında uykuya dalmak insana pek tatlı gelse de, yatmadan önce izledikleriniz uykunuzun kalitesini düşürebilir. Bu da yorgun uyanmak demektir. Yorgunken vücudun salgıladığı hormonlar iştah arttırır ve aç olmadığınız halde yeme isteği duyarsınız. Sorun televizyon değilse yatağınızı değiştirmeyi ya da odada uykunuzu bozan unsurları ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz. Yatak odasında canlı renklerden kaçının. Odaya fazla eşya doldurmayın. Yatak odasında asla sigara içmeyin ve odanızı sık sık havalandırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner