Farklı Mutfak Modelleri

Hepimiz evimizde fark yaratmak isteriz. Farklı mutfak modelleri zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz ve evin en çok kullanılan odaların birinde kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Dekorasyon elbette sadece kendini iyi hissetmekle ilgili değildir. Farklı bir mutfak aynı zamanda kullanışlı olmalıdır, dağınık gözükmemeli ve mutfak işlerinizi olabildiğince pratik bir şekilde tamamlamanızı sağlamalıdır. Burada sizlere örnek olarak sunacağımız farklı mutfak modelleri bu özelliklerin hepsini bir araya toplamış gibi görünüyor. Gelin bu fotoğrafları inceleyelim ve bir mutfağı farklı kılan nedir, beraber görelim.

Çoğumuzun evindeki mutfaklardan farklı, değil mi? Duvardaki kırmızı posterin etkisi olduğu kadar bu mutfakta farklılığı vurgulayan başka bir şey de mutfak tezgahı. Bir çalışma masasını andıran çekmeceli ve açık raflı bu tezgah mutfağa başka bir hava katmış. Aklınızda olsun, kapaklı mobilya yerine bu tip raflı ürünler mekanın daha geniş görünmesini sağlar. Mutfakta dolap kapağı kullanmanın sakıncası ise, dağınık bir görüntü ortaya çıkabilir. Bazen mutfak eşyalarını dolapların içine çarçabuk tıkıştırır, etrafı hemen toplarız. Açık raflarda bu biraz zor.

Renklere gelince, genelde açık renk kullanılan mutfak kırmızı posterle kontrast yaratılarak hareketlendirilmiş. Mutfağınız çok sadeyse bu tip bir hileyle farklılık katabilir ve mutfağa sıcaklık verebilirsiniz. Poster yerine renkli mutfak perdeleri de aynı görevi görecektir.

Mutfak dolaplarından duvarlarına bembeyaz olan bu mutfağın çim yeşili zemini onu sıradan bir mutfak olmaktan sıradışı kategorisine taşıyor. Görmeden insan zihninde canlandıramıyor belki ama bu fotoğrafta sonuç gerçekten de çok iyi görünütor. Turuncu ve yeşil birbirine yakışan renklerdir böylelikle sandalye, saksı ve çöp kovası gibi turuncu ayrıntılar göze hoş geldiği gibi mekanı da farklı kılıyor. İşte çoğumuzun mutfağından farklı olmayan büyüklükte bir mutfak ama cesur renkte bir zeminle bambaşka omuş.

Çok geniş bir mutfak olmadığı belli, o yüzden de akıllıca davranılmış ve mobilyadan zemine açık renk tercih edilmiş. Şık mutfak dolabı kulplarının yanı sıra aydınlatma ve duvar süslemelerindeki tercihlerin mutfağı nasıl da ilginç kıldığına bakın. Tablonun asılı olduğu yere pek çoğumuz mutfak dolabı yerleştirmeyi tercih edecektir. Oysa mutfak dolapları sahiden de başka biçimde yerleştirilemez mi? Belki de ihtiyacımız olmayan mutfak eşyalarıyla doldurmak üzere kocaman dolaplar yaptıracağımıza, bu tip dekoratif güzellikleri tercih etmeli ve mutfakta eşya biriktirmemeyi öğrenmeliyiz!

Bu yazıyı yazmadan önce bir mutfak nasıl farklı olabilir diye düşünüyordum. İçinde neler olacağı belli, ihtiyaçlar belli.. Ama bu konuda rastladığım ilginç fikirleri gördükçe şaşırmaya başladım. Ocak üstü ne kadar güzel değerlendirilmiş. Düz mutfak duvarına alçıpan ekleterek bu tip bir görüntü elde edebilirsiniz. Böylelikle maliyeti de fazla olmaz. Koyu renk fayans döşenen ocak üstü duvar da bir başka güzel fikir. Sade, sıcak, şık, kısaca farklı.

Farklı bir mutfak modeli için renklerden yararlanabileceğinizi unutmayın. Klasik bir mutfak dolabı düzenlemesi pembe olduğu an bakın nasıl da farklılaşmış. Vintage tarzı bir avize, pembe ve kahverenginin uyumu, rengi dengeleyen koyu tonda tezgah. Bu fotoğrafta kendi mutfağınızı farklılaştırmak üzere uygulayamayacağınız hiçbir şey yok. Tabii pembe rengi sevme şartı dışında! Pembe bana fazla diyorsanız canlı bir mavi ya da kırmızı rengi düşünebilirsiniz.

Neden bütün mutfaklar birbirine benziyor? Çünkü hepsinde ahşap kapaklı dolaplar ve parlak fayanslar var. Eğer mutfaktan ahşabı çıkarmaya karar verirseniz farklı bir mutfak modeli elde edeceğiniz kesin. Alüminyum, krom, metal, metalik gri mutfak eşyaları ve işte mutfağınız bambaşka oldu. Metal soğuk bir malzemedir ve bu fotoğraftaki taş duvar, doğallığıyla bu soğukluğu bastırabilmiş. Böyle bir duvar yaptırmak tabii her evde mümkün olmayabilir. Onun yerine taş desenli ya da tuğla desenli duvar kağıtlarından yararlanabilirsiniz.

Özel olarak yaptırılması gerekebilir ama küçük ve dar bir mutfak için mutfağı hem rahat hem de çok farklı kılacak bir çözüm. Mutfak tezgahının formu değiştirilmiş ama yemek hazırlamak için yer kazanılmış. Görüldüğü gibi çok dar bir alan göze ne kadar da çekici gelebiliyor.

Fotoğraflar: Kitchen Love, Desiretoinpire.net, Tumblr, Small Kitchen Designs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner