Evde Sera Nasıl Kurulur?

balkon, ev serası, sera, video,

Seralar hava şartlarından bağımsız her mevsim bitki yetiştirmeye müsait yapılardır. Cam, plastik ya da fiberglas gibi ışık alan bir malzemeyle kaplı ve içerideki havayı, ısıyı ya da nemi kontrol edebileceğiniz bir tesistir. Yabancı filmlerde kır evlerinin bitişiğindeki, camlı odalara hepimiz özeniriz fakat pek çoğumuzun böyle bir sera için ne yeri ne de bütçesi müsait. Diğer yandan daha basit ve daha az maliyetli ev seraları da yok değil. Aşağıdaki videoda anlatıldığı biçimde, PVC boruları yay şeklinde toprağa saplayıp üzerlerine naylon örterek sera kurabilirsiniz. Her ne kadar pratik olsa da, bu da müstakil bir bahçeyi şart koşan bir sera örneği. Oysa bakın apartman sakinleri ev serası deyince nasıl çözümler bulmuşlar?

Tamam bahçeyi eledik ama sera aşkıyla yanıp tutuşanlar en azından bir balkon bulmalılar. Bu camlı ahşap dolap fikri bence pek çok evde uygulanabilir türden. Eğer balkon hiç güneş almıyorsa ya da ışıksız günlerin fazla olduğu bir mevsim hüküm sürüyorsa dolabınıza flüoresan ışık eklemeniz gerekebilir. Dolabın tepesindeki havalandırma kapaklarına dikkat.

Bir önceki fotoğrafta gördüğümüz dolabın belki aynası belki biraz daha büyüğü. Kesin olan pratik olduğu. Sera için yer seçerken ışık, sıcaklık ve rüzgar benzeri hava hareketleri dikkate alınarak bitkilere uygun koşullar belirlenmelidir. Bunun için seranızda yetiştirmeyi düşündüğünüz bitkilerin özellikleri ve ihtiyaçları hakkında ayrıntılı bilgi almalısınız. Sulama suyunun ve toprağın kalitesini de göz ardı etmemelisiniz.

İşte bu kez ne balkonda ne evin dışında, iç mekanda kurulmuş pratik bir sera. Pencere önünde cam raflara dizilen bitkilerle bir ev serası kurulmuş. Elbette böyle bir durumda artık pencerenizi başka amaçla kullanamazsınız.  Işığın az olduğu mevsimler için ışıklandırma düşünebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekler geniş bir bahçesi ve toprağı olmayanlara yönelik örneklerdi. Bahçem var diyen ve kendi meyve sebzesini yetiştirmeyi aklına koymuş olanlar aşağıdaki videoyu izleyebilirler. Burada bahçeye kurulmuş pratik bir seranın ayrıntılarını görebilir ve kendi düzenlemeniz için ipuçları edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner