Evde Şal Desen

şal desen,

İlk olarak İran’da ortaya çıktığı düşünülen ve Doğu ülkeleri dışında Batı’da da oldukça sevilen desenlerden biri de ‘şal’ desenidir. Modası asla geçmeyen, damla şeklindeki bu zarif deseni ev dekorasyonunun pek çok farklı adımında kullanmak mümkün.

Şal deseni öyle bir desen ki renklere ve ne kadar detaylı olduğuna göre çok klasik de görünebilir çok modern de. Elbette Doğu’nun egzotik havasını her zaman taşıyor ama dekorasyon tarzınız ne olursa olsun şal desen seviyorsanız evin bir bölümüne katmanın yolunu bulabilirsiniz.

Duvar kağıdı şal desenin oldukça yakıştığı öğelerden sadece biri.

Şal desenli koltuklarla salonu aksesuara boğmadan göz dolduran ve enerjik bir ortam düzenleyebilirsiniz. Bu tip desenli döşemelik kumaşlar kullananlar perde ve halıda daha sade seçimlere yönelmeliler. Bir başka öneri de, koltukların tümünü desenli seçmek yerine örneğin kanepenizi sade seçip iki koltuğunuzu desenli alabilirsiniz. Bu şekilde bir denge sağlar ve desen salonu kapatmaz.

Şal desen geniş yüzeylerde oldukça dikkat çekici olacaktır. Sade dekorasyondan hoşlanıyorsanız sadece aksesuarlarda örneğin yastıklarda bu deseni tercih ederseniz hem şal desenden mahrum kalmaz hem de sadeliği bozmamış olursunuz. Yukarıdaki örnekte şal desenin ne kadar zarif ve romantik olabildiğini görebilirsiniz.

Şal desenin en çok yakıştığı aksesuarlardan biri de bana göre perdeler. İster ton sür ton ister kontrast oluşturacak şekilde kumaşta kullanılsın, perdelere yakışan, stil katan bir desen olduğu ortada.

Şal desenin ağır bir desen olduğuna dair ön yargılarınız varsa, yukarıdaki nevresim takımı bunu kırmak için iyi bir örnek olabilir. Genç odasında hatta bir bebek odasında bile şal desen kullanılabilir. Önemli olan desenin tasarıma nasıl yansıtıldığı. Çok klasik yaklaşımlarla da karşılaşabilirsiniz tabii ama yukarıdaki gibi gayet modern ve neşeli örnekler olduğunu da unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner