Evde Paravan Dekorasyonu

oda bölme, paravan, pratik perde oda bölmeleri,

Dekoratif paravanlar uzun süredir evlerde boy gösteriyor ve her seferinde bulundukları odalara renkleriyle ve farklı modelleriyle stil katmayı başarıyorlar. İş paravan seçimine geldiğinde karşınıza pek çok farklı seçenek çıkacaktır. Kullanım amacına bağlı olarak alçak ya da yüksek, transparan ya da koyu renkli dekoratif paravanlardan birini kullanabilirsiniz.

Dekoratif paravanları yatak başı olarak kullanabilirsiniz. Duvar rengine yakın renkte seçeceğiniz bir paravan duvarla bütünleşecek ve yatak örtünüzün renklerinin öne çıkmasını sağlayacaktır. Ya da tam tersi duvar rengiyle kontrast yaratan bir dekoratif paravan odada dikkat çekici bir görüntü sergileyebilir.

Ahşap, cam ya da metalik malzemeden üretilen paravanları yatak odasında dekoratif olarak tek başına da sergileyebilirsiniz. Bu kez aksesuar veya mobilya renginizi hatta duvara kontrast bir rengi seçerek odada çarpıcı bir odak noktası oluşturabilirsiniz. Ayrıca odada göz önünde olmasını istemediğiniz, örneğin kirli sepetini paravan arkasına saklayarak odanızı daha derli toplu ve şık göstermeniz de mümkün.

Paravanlardan oda bölme sistemi olarak yararlanılması da yaygındır. Özellikle küçük odalarda, odayı bölmek için ince ve şık bir çözüm olarak karşımıza çıkarlar. Pek çok oda bölme sistemi yerden çalarken, dekoratif paravanlar fazla alan işgal etmezler. Hafif ve yerinden kolayca oynatabileceğiniz paravanlarla dekorasyonu sık sık yenilemeniz de mümkündür.

Manzarasından hoşlanmadığınız ve perdelerini sıkı sıkıya kapattığınız, örneğin apartman boşluğuna bakan bir pencereniz varsa dekoratif bir paravanla bu camı gizleyebilirsiniz. Bunun yerine paravanın iç açıcı deseninin eve hoş bir manzara taşımasına izin verebilirsiniz.

Odanın boş bir köşesi paravan dekorasyonuyla değerlendirilmiş. Göz dolduran ve alışılmışın dışında bir uygulama olduğu ortada. Paravanın odadaki renklerle uyumuna dikkat. Ayrıca yuvarlak ve kare formuyla salondaki hem yuvarlak hem de köşeli mobilyalarla uyum içinde.

Karavanları salonun boş ve dar köşelerini saklamak dışında kanepe arkasında da dekoratif olarak kullanabilirsiniz. Böyle bir düzenlemenin desenli duvar kağıdı etkisi yarattığını göreceksiniz. Ancak duvar kağıdının aksine paravanı kolayca başka bir yere kaldırıp duvarınızı sade bir şekilde de kullanabilirsiniz. 90’larda oldukça yaygın olan bu tip uygulamalar dekorasyonda paravan kullanımının başlıca örneklerinden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner